STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SZTUKA JAKO UPOWSZECHNIANIE PIĘKNA, PRAWDY I WOLNOŚCI

Sztuka jako upowszechnianie piękna, prawdy i wolności

- Modlimy się dziś o to, by Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie umiała zachwycać się pięknem, które wychodzi z jej szczególnego środowiska oraz o to, żeby to piękno budowało i stało się zapowiedzią zmartwychwstania - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w Bazylice Mariackiej w Krakowie podczas Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego Akademii Sztuk Pięknych.




Arcybiskup rozpoczął homilię od przybliżenia sporu pomiędzy faryzeuszem i Chrystusem. Dla uczonego w Piśmie liczyły się rytualne przepisy, a dla Zbawiciela wnętrze człowieka i to, co decyduje o czystości jego serca. Jezus pokazał nową perspektywę życia, która opiera się na wolności.
– Chrystus uczy nas wielkiej wolności, wykraczającej poza martwą literę prawa. Jego nauka pociąga cały chrześcijański świat.

Zacytował słowa św. Jana Pawła II, które papież pod koniec swojego pontyfikatu skierował do artystów w 2000 roku. Napisał wtedy „List do Artystów”, w którym wypowiedział się o sztuce i roli artysty, a także zawarł swoje osobiste doświadczenie bycia poetą i aktorem: „Bóg powołał zatem człowieka do istnienia, powierzając mu zadanie bycia twórcą. W «twórczości artystycznej» człowiek bardziej niż w jakikolwiek inny sposób objawia się jako «obraz Boży» i wypełnia to zadanie przede wszystkim kształtując wspaniałą «materię» własnego człowieczeństwa, a z kolei także sprawując twórczą władzę nad otaczającym go światem. Boski Artysta, okazując artyście ludzkiemu łaskawą wyrozumiałość, użycza mu iskry swej transcendentnej mądrości i powołuje go do udziału w swej stwórczej mocy.” Arcybiskup zwrócił uwagę, że już starożytni uważali artystów za ludzi obdarzonych szczególną Bożą iskrą, którzy przez swoją twórczość, uczestniczą w procesie stwarzania świata.
– Mówiliśmy o szczególnym powołaniu i godności artysty. O podziwie i szacunku, jakim słusznie się cieszy. Jan Paweł II, wskazując na to szczególne powołanie i miejsce artysty w życiu społecznym, określa je przez odniesienie do dobra wspólnego, łączącego wszystkich ludzi.

Arcybiskup powtórzył za Janem Pawłem II, że świat potrzebuje artystów, którzy nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe całej ludzkości, ale pełnią także cenną posługę społeczną na rzecz dobra wspólnego. Metropolita zauważył, że artysta to z jednej strony geniusz, który rozumie i ukazuje piękno, a z drugiej – człowiek pokorny, który dzieli się z innymi tkwiącym w nim pięknem.

Kończąc homilię, arcybiskup podkreślił, że dzięki artystom i ich działalności, Polacy w czasach zaborów zachowali kulturową suwerenność, która stała się podstawą naszej wolności i państwowości.
– Trudno przecenić ten wielki wkład artystów w to, że przetrwaliśmy. Dzisiaj należy im się wielka wdzięczność!

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie obchodzi w tym roku jubileusz 200-lecia swojego istnienia.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

200-lecie ASP w Krakowie | Abp Marek Jedraszewski, Bazylika Mariacka, 16.10.2018

ZOBACZ TAKŻE