STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TRZEBA UŁOŻYĆ SWOJE ŻYCIE WEDŁUG PASCHY CHRYSTUSA

Trzeba ułożyć swoje życie według Paschy Chrystusa

- Polecamy Panu wszystkich, którzy cierpią, zmagają się i otwierają się na łaskę nadziei, przynoszonej przez Chrystusa. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski podczas homilii w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie - kościele stacyjnym.

Trzeba ułożyć swoje życie według Paschy Chrystusa

Arcybiskupa przywitał kapelan Hospicjum ks. Adam Trzaska oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza Jolanta Stokłosa, którzy podziękowali metropolicie za obecność w hospicjum – ostatniej stacji tegorocznego Wielkiego Postu i poprosił o sprawowanie Eucharystii.

W homilii, metropolita zauważył, że dzisiejsza Ewangelia zawiera wiele wątków: ucztę w domu Łazarza w Betanii, namaszczenie Jezusa, zapowiedź Jego pogrzebu, intrygi nieprzychylnych Mu Żydów.
– Nagle ten chaos zaczyna się porządkować (…) Pascha Chrystusa – Jego przejście z tego świata do Ojca porządkuje wszystko.

Dodał, że z miłości Boga do ludzi, Chrystus, godząc się z wolą Ojca, przeszedł przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie, nadając sens życiu człowieka.
– Jeśli razem z Nim cierpimy i umieramy, to razem z Nim zmartwychwstajemy i doznajemy tego, co wysłużył nam swą męką: przebaczenia, miłosierdzia, wiecznej szczęśliwości. Pascha Chrystusa porządkuje życie chrześcijan.

Arcybiskup nawiązał do postaci Praksedy, przywoływanej dziś w kościele stacyjnym Rzymu. Święta, wbrew zakazowi cesarza, pochowała ciała chrześcijańskich męczenników za co sama została skazana na śmierć.
– Poszła na męczeństwo ze świadomością tego, że idzie na gody Baranka, któremu służyła w Jego braciach – umęczonych, zabitych, porzuconych na arenach starożytnego Rzymu. Ona ułożyła swoje życie w świetle Paschy Chrystusa.

Kończąc homilię, Metropolita podkreślił, że dzieje Kościoła naznaczone są krwią męczenników, którzy świadczą o Chrystusie i pokładają w Nim nadzieję.

Przez czas trwania Wielkiego Postu, arcybiskup Marek Jędraszewski zaprosił wiernych do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Krakowie. Tradycja liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie. Papież nawiedzał rzymskie kościoły tytularne, by sprawować w nich uroczystą Eucharystię, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich siedmiu regionów kościelnych Rzymu. Przybycie biskupa Rzymu do lokalnej wspólnoty nadawało Eucharystii szczególnie uroczysty charakter.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowskka

Kościół stacyjny - Hospicjum św. Łazarza | abp Marek Jędraszewski, 16.04.2019

ZOBACZ TAKŻE