STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TYNIEC: WYJĄTKOWA WYSTAWA O BEZDOMNOŚCI

Tyniec: wyjątkowa wystawa o bezdomności

W piątek 5 października w Sali Petrus Wielkiej Ruiny Opactwa Benedyktynów w Tyńcu odbędzie się wernisaż wystawy „Różnica” Jacka Hajnosa OP. Cykl prezentuje 77 grafik i rysunków w temacie bezdomności. Jej organizatorami są Fundacja Chronić Dobro oraz Wspólnota Twórców Chrześcijańskich Vera Icon. Autor projektu, Jacek Hajnos, spędził z bezdomnymi 5 lat, podczas których odkrywał, czym jest w rzeczywistości bezdomność.

Tyniec: wyjątkowa wystawa o bezdomności

„Różnica” to projekt, który uczy nas, czym jest prawdziwa bezdomność. Nie jest to bowiem tylko brak materialnego domu, ale coś, co może być bliżej Ciebie niż myślisz. Bezdomność to przede wszystkim brak relacji – zaznaczono na stronie internetowej promującej ekspozycję.

Dzieło dominikanina z jednej strony jest podziwiane pod względem artystycznym przez znawców sztuki, a z drugiej zaskakuje także techniką wykonania. Portretując ludzi bezdomnych i chcąc podkreślić niezbywalną godność człowieka, autor używał odrzuconych przedmiotów, np. kartonu znalezionego na śmietniku czy zużytej deski do krojenia mięsa z restauracji.

“Jacek Hajnos odważył się uczyć wzroku od Jezusa. Tym ostatecznie się z nami dzieli. Chcę mu od nas wszystkich powiedzieć po prostu: Dziękuję!” – napisał o projekcie abp Grzegorz Ryś.

Tak jest rzeczywiście, gdyż cały cykl swoim przekazem nie zatrzymuje się tylko na powierzchownych problemach ludzi bez domu, ale wydobywa istotę bezdomności, czyli samotność. Grafik swoimi pracami stara się przywrócić godność portretowanym, niwecząc tytułowe „różnice” i stawiając ich oblicza i historie w relacji do widza.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 5 października o godz. 17:30. Wystawę będzie można oglądać w klasztornym skryptorium do 30 listopada.

Wystawie towarzyszy książka „Różnica”. Jej sprzedaż wspiera działalność Wspólnoty Betlejem – jednej z organizacji walczących z bezdomnością.

 

KAI, luk (KAI) / Kraków
Fot. tyniec.benedyktyni.pl

ZOBACZ TAKŻE