STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / UROCZYSTE OTWARCIE LINII KOLEJOWEJ W KRAKOWIE

Uroczyste otwarcie linii kolejowej w Krakowie

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski pobłogosławił zmodernizowaną linię kolejową. Uroczystość wieńczyła sześcioletnią budowę, w wyniku której oddano do użytku Krakowa drugą parę torów, przecinających miasto.

W słowie skierowanym do zebranych abp Marek Jędraszewski przypomniał fragment z encykliki św. Jana Pawła II „Redemptor Hominis”, w której pojawia się sformułowanie, że „drogą Kościoła jest człowiek”. Metropolita powiedział, że w dniu otwarcia infrastruktury kolejowej wiele mówi się o nowych połączeniach komunikacyjnych. Kościół, zmierzając w stronę człowieka, chce pokazać jego wielkość i powołanie. – Chciałbym zwrócić uwagę na geniusz człowieczy. Na wspaniałą myśl, zamysł, by coś takiego stworzyć i zrewaluować – podkreślił i dodał, że Kościół wskazuje na wytwory pracy człowieka, których ten może dokonywać dzięki stwórczemu zamysłowi Boga. Na zakończenie pobłogosławił inwestycję, na którą składają się trzy mosty kolejowe i kładka pieszo-rowerowa.

W uroczystości wzięli udział m.in.: minister infrastruktury Adam Adamczyk, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Grzegorz Kurdziel oraz przedstawiciel CINEA Filip Skawiński.

Poświęcenie infrastruktury kolejowej w Krakowie 09.06.2023 r.