STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / UROCZYSTOŚCI W RZYMSKIM KOŚCIELE ŚW. STANISŁAWA BM WE WSPOMNIENIE ŚW. JANA PAWŁA II

Uroczystości w rzymskim kościele św. Stanisława BM we wspomnienie św. Jana Pawła II

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II w kościele św. Stanisława BM przy via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie organizowane są nabożeństwo i Msza św., a także wieczór z myślą i nauczaniem Papieża Polaka.
 Uroczystości odbędą się w sobotę, 22 października br.:

– godz. 18.00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Wierni mogą przekazywać, do zakrystii, intencje modlitewne napisane na kartkach. Intencje te zostaną odczytane podczas nabożeństwa.

– godz. 18.30 – Msza św. z indywidualnym błogosławieństwem relikwiami krwi św. Jana Pawła II.

– godz. 19.30 (Aula im. św. Jana Pawła II) – „Wieczór ze św. Janem Pawłem II”. Zostaną odczytane lub odtworzone wypowiedzi św. Jana Pawła II skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych. W wydarzeniu wezmą udział przyjaciele św. Jana Pawła II, prof. Ludmiła i prof. Stanisław Gryglowie. Spotkanie poprowadzą Dorota Abdelmoula z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Michał Kłosowski, Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”. Śpiew podczas spotkania będzie animowany przez Chór „Gaudium Poloniae” działający przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie. Na Auli przewidziany jest poczęstunek dla uczestników spotkania. Wstęp jest wolny.

W kościele św. Stanisława BM dotychczas odbyły się:

– Koncert skrzypcowy w wykonaniu Mariusza Monczaka, w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Totus Tuus. Dona nobis pacem”, który był hołdem artystów wobec pontyfikatu św. Jana Pawła II (12 X 2022 r),

– Koncert „Totus Tuus, Maryjo” z okazji 44. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Papieża w wykonaniu Pawła Orkisza, krakowskiego poety i barda oraz Mirelli Bagdzińskiej, licencjonowanego przewodnika po Rzymie i Watykanie (16 X 2022).

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie jest najstarszym i najcenniejszym polskim zabytkiem poza Krajem. Papież Grzegorz XIII, 8 października 1578 r., odpowiadając na prośbę krakowskiego kardynała Stanisława Hozjusza bullą “Ex supernae dispositionis arbitrio” podpisaną w Tusculum, w pobliżu Rzymu erygował kościół i hospicjum dla “nacji polskiej”, by zapewnić opiekę duszpasterską dla Polaków przebywających w Rzymie, w tym dla pielgrzymów. Trzynaście lat później, 13 października 1591 r. ks. kard. Jerzy Radziwił, biskup krakowski konsekrował nowy kościół Najświętszego Zbawiciela i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Od tego dnia każdorazowy biskup krakowski jest opiekunem kościoła – w 1757 r. określono prawa i obowiązki biskupów krakowskich, jako protektorów kościoła i hospicjum. Obecnie protektorem kościoła jest ks. abp Marek Jędraszewski, a jego rektorem jest ks. prał. Paweł Ptasznik.

Ks. Tomasz Jarosz

Galeria

ZOBACZ TAKŻE