STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / UZDROWICIELKA LUDZKICH DUSZ I SERC – UROCZYSTOŚĆ NMP KALWARYJSKIEJ

Uzdrowicielka ludzkich dusz i serc – Uroczystość NMP Kalwaryjskiej

- To jest uzdrowicielka ludzkich dusz i ludzkich serc. To jest Ta, która uzdrawia złamane dusze ludzkie – mówił o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów o Matce Bożej Kalwaryjskiej podczas uroczystej Eucharystii, którą sprawował w koncelebrze kapłanów dekanatu kalwaryjskiego, okolicznych parafii oraz zakonników z pobliskich klasztorów. W modlitwie uczestniczyli kalwaryjscy pielgrzymi.

Uzdrowicielka ludzkich dusz i serc – Uroczystość NMP Kalwaryjskiej

Przed rozpoczęciem Eucharystii licznie zebranych wiernych oraz kapłanów przywitał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, o. Konrad Cholewa OFM.

Na początku homilii Ojciec Prowincjał przywołał słowa św. Jana Pawła II o tym, że Kalwaria jest skarbcem wiary, nadziei i miłości, na który pielgrzymi przez wieki nanosząc osobiste doświadczenie wiary, sami czerpią od Boga potrzebne łaski. Następnie przypomniał historię związaną z początkami kultu Matki Bożej w kalwaryjskim obrazie.

– To jest wielka tajemnica pośrednictwa Maryi. W dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy te krótkie, a jakże piękne i mocne słowa: Synu, oto Matka Twoja, Matko, oto syn Twój. I tutaj to kalwaryjskie wzgórze jest właśnie takim obrazem zjednoczenia Syna z Matką – i to również są słowa św. Jana Pawła II. Jezus, nasz Zbawiciel, z krzyża, w ostatniej chwili swojego życia oddaje nas w ręce bolejącej, płaczącej, umęczonej Maryi, bo w Jej rękach i pod Jej opieką temu ludowi nic się nie stanie.

Kaznodzieja odwołał się do wielu pokoleń pątników przybywających do sanktuarium i zachęcał, by obecnie pielgrzymi również przyprowadzali innych, szczególnie młodych. Mówił, że wiary uczą rodzice i rodzina także poprzez przyprowadzanie na nabożeństwa dzieci od najmłodszych lat.

– Jesteśmy dzisiaj świadkami w naszej Ojczyźnie ogromnych manipulacji. Takich nieludzkich zabiegów, które mają na celu zniszczenie naszego ducha, ducha naszego narodu. Ale ich więcej przyjdzie. Wiedzcie o tym, że więcej ich jeszcze przyjdzie. Jednakże moc w słabości się doskonali. My musimy być świadomi naszej własnej wiary. (…) Musimy szukać wartości ponadczasowych. Nasi przodkowie żyli w jedności z Bogiem i jedności z naturą. Ta harmonia, to zawierzenie Bogu pomogło im odnajdywać właściwą drogę.

Zakonnik mówił, że ludzie potrzebują mocnego i niezmiennego punktu odniesienia, którym jest Dobra Nowina, Jezus Chrystus i Jego Matka oraz tradycja.

– Cieszę się, że jesteście dzisiaj z nami w Kalwarii Zebrzydowskiej. (…) Proszę Was, abyście tutaj właśnie znaleźli miejsce, gdzie będziecie mogli zostawić wszystkie swoje troski. Zostawcie tutaj swoje lęki, zostawcie tutaj swoje nieuzdrowione uczucia, a nabierzcie odwagi, uczcie się miłości, zaufania… Ale takiej konkretnej, życiowej, która będzie dotykała waszej codzienności – zakończył Prowincjał.

W Uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej wierni od rana licznie nawiedzali kaplicę z cudownym obrazem. Na modlitwę przybył także Ks. kard. Marian Jaworski oraz biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej: Jan Szkodoń i  Jan Zając, którzy sprawowali w sanktuarium Msze święte.

Wieczorem odśpiewano Akatyst ku czci Bogurodzicy. Dzień zakończył różaniec i Apel maryjny.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium