STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / VII STACJA PRZYGOTOWAŃ DO 20. ROCZNICY ZAWIERZENIA ŚWIATA BOŻEMU MIŁOSIERDZIU

VII stacja przygotowań do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

W niedzielę w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach spotkali się Czciciele Bożego Miłosierdzia, którzy od sierpnia rozważają papieski Akt zawierzenia świata i modlą się o dobre przygotowanie do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
VII stacja przygotowań tradycyjnie już rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia. Kolejnym punktem była Msza święta, której przewodniczył ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Na początku homilii ks. Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego Sanktuarium powiedział o tym, jak to przygotowanie wygląda w świecie – tym razem wskazał na ks. Jasona Jonsa, rektora Diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Menevii /Walia/, który nagrał 15 lutego – we wspomnienie bł. ks. Michała Sopoćki i dzień imienin św. Siostry Faustyny – specjalny filmik, w czasie którego mówił o przygotowaniach do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. – Ks. Joson przypomniał w nim, że 22 lutego przypada 91. rocznica objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego Siostrze Faustynie w klasztorze w Płocku. I tak jednym ze sposobów ich przygotowań do sierpniowych uroczystości będzie ofiarowanie dziewięćdziesięciu jeden Koronek do Miłosierdzia Bożego, jako akt zawierzenia. „Przygotowaliśmy w Sanktuarium specjalne broszury. Zawierają one modlitwę zawierzenia wygłoszoną przez Jana Pawła II, gdy konsekrował Bazylikę w Łagiewnikach. Jest tam również miejsce dla rodzin, aby wpisywały swoje nazwiska, A w środku broszury znajduje się 91. miejsc do wypełnienia datą przez ludzi, którzy ofiarują w danym dniu jedną z 91 Koronek, jako przygotowanie do rocznicy zawierzenia” – opowiadał kapłan i dodawał: „Mam nadzieję, że Wy wszyscy będziecie w stanie przygotować się w jakiś sposób do tej rocznicy. To wspaniały dar dla Kościoła, zwłaszcza w tych trudnych czasach, by ulokować nadzieję w Bożym Miłosierdziu, by się Jemu zawierzyć”.

W dalszej części homilii ks. Bielas przedstawiał rozważanie do szóstego fragmentu papieskiego Aktu: „Ulecz naszą słabość…”, przygotowane przez metropolitę krakowskiego. „Pokorne błaganie Ojca Świętego Jana Pawła II, który dnia 17 sierpnia 2002 roku w Akcie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu zwrócił się do Boga Ojca słowami: „ulecz naszą słabość”, wpisuje się w liczące już tysiąclecia dzieje ludzi wierzących, którzy jedynie w Bogu widzą ratunek i pomoc dla siebie i tylko w Bogu dostrzegają prawdziwego Lekarza ludzkich dusz i ciał” – napisał abp Jędraszewski.

Jak wskazywał metropolita krakowski, „niewątpliwie, stosunkowo łatwo można wskazać na choroby i słabości dotykające ludzkiego ciała. Co więcej, można nawet utworzyć ich katalog, ciągle poszerzany i uzupełniany wraz z rozwojem medycyny. Trudniej natomiast wskazać na różnego rodzaju słabości i choroby dotykające ludzką duszę. Wiążą się one bowiem z osobistą historią grzesznych upadków u poszczególnych ludzi. Ponieważ historia każdego człowieka jest pod tym względem jedyna i tylko z nim ściśle związana, można by powiedzieć, że tyle jest duchowych słabości i grzesznych upadków, ilu jest ludzi” – przypomniał abp Jędraszewski, wskazując, że dramatyczność tego wołania Jana Pawła II trzeba zrozumieć na tle procesu kulturowego, jaki trawi kulturę Zachodu już od osiemnastego wieku, kiedy to zanegowano chrześcijaństwo i głoszoną przez nie Chrystusową Ewangelię. „Odrzucono Boga, którego swoim nauczaniem i czynami, swoją śmiercią i zmartwychwstaniem najpełniej objawił Jego Syn, Jezus Chrystus. Religie, a zwłaszcza chrześcijaństwo, uznano za przejaw ciemnoty, fanatyzmu i zacofania, a przez to jako wroga człowieka i cywilizacyjnego postępu. W ich miejsce postawiono ludzki rozum jako najwyższą i jedyną instancję, gwarantującą rozwój i pełne szczęście osiągalne już tutaj na ziemi” – podkreślił metropolita krakowski.

W dalszej części rozważania arcybiskup ukazuje postać św. Augustyna jako przykład otwarcia się na Boga, który leczy nasze słabości. „Kiedy więc św. Jan Paweł II Wielki w Akcie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu prosił Boga Ojca, aby <uleczył naszą słabość>, to jednocześnie prosił Go, aby w Chrystusie i przez Chrystusa ukazał nam i w nas moc swoją. Abyśmy coraz bardziej byli świadomi działania w sobie tej samej zbawczej mocy, którą przed wiekami w swoich ‘Confessiones’ tak oto wysławiał św. Augustyn: „Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie” – napisał abp Marek Jędraszewski.

Do przygotowań włączyła się w tym miesiącu młodzież z Grup Apostolskich RAM Archidiecezji Krakowskiej. Tradycyjnie już w niedzielnej modlitwie uczestniczyli młodzi z Diakonii Miłosierdzia.

22 sierpnia 2021 roku w Łagiewnikach rozpoczęły się przygotowania do zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”. Do tej inicjatywy dołączyło już około 120 miejsc z całego świata i wszystkich kontynentów. Główne obchody zaplanowano w Łagiewnikach od 13 do 17 sierpnia br.

Przygotowania z Rio de Janeiro można zobaczyć tutaj.

Małgorzata | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
ZOBACZ TAKŻE