STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ TRWAJĄ OBRADY 389. ZEBRANIA PLENARNEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W Kalwarii Zebrzydowskiej trwają obrady 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

- Mając nadzieję na miły pobyt u stóp Pani Kalwaryjskiej, wszystkim polskim Pasterzom Kościoła katolickiego z całego serca życzę owocnych obrad - mówił abp Marek Jędraszewski, witając biskupów przybyłych na obrady 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
– Przez dwa dni biskupi zebrani w klasztorze ojców bernardynów będą rozmawiać na temat najważniejszych spraw Kościoła w Polsce – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ podczas spotkania z dziennikarzami. Jak poinformował, po zakończeniu pierwszego dnia obrad biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie na Mszę św., która rozpocznie się o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi ks. dr Jarosław Paszyński, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Poniżej publikujemy słowa powitania abp. Marka Jędraszewskiego:

Eminencje,

Ekscelencje

Drodzy Bracia w pasterskim posługiwaniu,

Mieliśmy się spotkać tutaj rok temu, aby w stulecie urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego dziękować Panu Bogu za jego najpierw biskupie posługiwanie w naszej Ojczyźnie, a następnie za jego prawie 27 lat trwający pontyfikat. Uniemożliwiła nam to, niestety, pandemia koronawirusa.

Dzisiaj dane nam jest spotkać się na 389. Zebraniu Plenarnym KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Sanktuarium Matki Bożej, aby w naszych serdecznych myślach i modlitwach wspominać dwie wielkie postaci Kościoła katolickiego w Polsce, bez których nie sposób zrozumieć najnowszych dziejów naszej Ojczyzny – Ojca Świętego Jana Pawła II w 40. rocznicę cudownego ocalenia jego życia po zamachu w dniu 13 maja 1981 roku, oraz Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, w 120. rocznicę jego urodzin i w 40. rocznicę jego śmierci, którego rychłej już beatyfikacji w dniu 12 września tego roku tak bardzo oczekujemy. Nie trzeba przy tym przypominać, jak głęboko ich duchowe życie było związane z Matką Najświętszą. Podczas obecnego Zebrania ponowimy Akt oddania Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu, nawiązując do podobnego wydarzenia, jakie miało miejsce niemal dokładnie 100 lat temu w Krakowie.

W imieniu Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza oraz Księży Biskupów pomocniczych krakowskich, u początku dzisiejszych obrad pragnę bardzo serdecznie przywitać i pozdrowić Najdostojniejszych Księży Kardynałów, Księdza Arcybiskupa Nuncjusza, Księży Arcybiskupów i Biskupów na czele z Księdzem Arcybiskupem metropolitą poznańskim Stanisławem Gądeckim, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a także wszystkich innych drogich nam Gości. Mając nadzieję na miły pobyt u stóp Pani Kalwaryjskiej, wszystkim polskim Pasterzom Kościoła katolickiego z całego serca życzę owocnych obrad.

Galeria

ZOBACZ TAKŻE