STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WARTO PRZECZYTAĆ – ZACZERPNIJ ZE „ŹRÓDŁA”

Warto przeczytać – zaczerpnij ze „Źródła”

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia ukaże się 17, specjalny numer Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”, który w całości będzie poświęcony błogosławionemu Michałowi Giedroyciowi.

Warto przeczytać – zaczerpnij ze „Źródła”

7 listopada 2018 roku podczas audiencji udzielonej ks. kard. Angelo Becciu, prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ojciec Święty Franciszek polecił promulgować dekret heroiczności cnót i zatwierdzić kult publiczny od niepamiętnych czasów bł. Michała Giedroycia (beatificatio aequipollens). Oznacza to, że Michał Giedroyć, żyjący w XV wieku zakrystian z kościoła św. Marka w Krakowie, jest Błogosławionym Kościoła katolickiego. Uroczystości dziękczynienia za wyniesienie do chwały ołtarzy nowego Błogosławionego przewidziane są w Krakowie 8 czerwca 2019 roku.

W artykule pt. „Wypraszał ludziom łaski, zmarł w opinii świętości”, przedstawiony został życiorys Błogosławionego, jego bogate życie duchowe, a także wielki dar modlitwy, poprzez który wypraszał ludziom potrzebne łaski.

Adelajda Sielepin CHR w artykule pt. „Bł. Michał Giedroyć mówi do nas dzisiaj” odkrywa sekrety przesłania tego średniowiecznego, ukrytego w cieniu Kościoła świadka Bożej mądrości.

Po komunikacie papieskiej decyzji o ogłoszeniu Michała Giedroycia błogosławionym, ks. abp Marek Jędraszewski udał się do kościoła św. Marka w Krakowie, gdzie znajdują się jego relikwie. Wraz z czcicielami nowego Błogosławionego ks. Arcybiskup modlił się przy jego grobie i uczcił jego doczesne szczątki. O znaczących słowach, które wówczas wypowiedział można przeczytać w tekście pt. „Przejmujący obraz chrześcijanina”.

Jolanta Siemion CHR w artykule pt. „Oręduje u Boga” zauważa, że sława świętości Michała Giedroycia otaczała go już za jego ziemskiego życia. Zakonnik bowiem, będąc głęboko zjednoczony z Chrystusem, otrzymał od Boga łaskę czynienia cudów, które były potwierdzeniem jego życia w mocy Ducha Świętego.

Ks. Andrzej Wójcik w swoim tekście zabiera nas śladami bł. Michała Giedroycia. Miejscem kultu bł. Michała Giedroycia jest kościół św. Marka Ewangelisty w Krakowie. W świątyni znajduje się grób pokornego zakrystiana, który przez ponad dwadzieścia lat w niej posługiwał.

Małgorzata Pabis w wywiadzie z ks. Andrzejem Wójcikiem, rektorem kościoła pw. św. Marka w Krakowie, rozmawia o przyczynach ogłoszenia Michała Giedroycia błogosławionym przez Ojca Świętego Franciszka.

Najnowszy numer do nabycia w kościołach, serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Joanna Banasik

 

ZOBACZ TAKŻE