STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WARTO PRZECZYTAĆ – ZACZERPNIJ ZE „ŹRÓDŁA”

Warto przeczytać – zaczerpnij ze „Źródła”

W najbliższą niedzielę, 1 września ukaże się 35. numer Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”, a w nim między innymi: o najwierniejszym Rycerzu Niepokalanej – o. Maksymilianie Marii Kolbem, o poznańskim cudzie eucharystycznym, Pielgrzymce Czcicieli Bożego Miłosierdzia, a także o czasowej wystawie „Na jednej strunie. Malczewski i Słowacki”.

W najnowszym numerze ks. bp Roman Pindel w cyklu rozważań na temat Mszy św. wyjaśnia czym jest ofiara w rozumieniu religijnym i dlaczego jest ona tak ważna w podejściu do Eucharystii. Nie można zbliżyć się do tajemnicy Eucharystii, jeśli się nie rozumie idei i potrzeby ofiary.

14 sierpnia w Oświęcimiu odbyły się uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego. 78 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau został zamordowany zastrzykiem z fenolu franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Swoje życie oddał za bliźniego, Franciszka Gajowniczka. Zapraszamy do artykułu „Tylko miłość uratuje ludzkość”, w którym przybliżamy życie i działalność św. o. Maksymiliana oraz uroczystości, jaki miały miejsce w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau w 78. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Mieczysław Pabis w artykule „Czczą Boże Miłosierdzie” przybliża uroczystości siedemnastej rocznicy konsekracji bazyliki i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II. Na łagiewnickim wzgórzu miała miejsce VI Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia, która odbyła się pod hasłem: „Ojczyzno moja kochana, Polsko (…) Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna” (Dz. 1038).

W Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu odbyły się uroczystości dziękczynne za poznański cud eucharystyczny. W tym roku – zgodnie z przekazem historycznym – 15 sierpnia minęła 620. rocznica tego wydarzenia. W czasie uroczystości został poświęcony nowy obraz św. Bartłomieja, który rokrocznie patronował rocznicy cudu eucharystycznego w Poznaniu. Zapraszamy do zapoznania się z historią poznańskiego cudu, a także z relacją z tego wydarzenia na strony 18. i 19. najnowszego numeru.

Bożena Weber swoim artykułem zaprasza do przyglądnięcia się pokazowi malarstwa Jacka Malczewskiego, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to znakomita okazja do spojrzenia na twórczość artysty przez pryzmat dzieł Juliusza Słowackiego. Można zobaczyć rzadko pokazywane rysunki Słowackiego i Malczewskiego, wśród nich te młodzieńcze, będące świadectwem zainteresowań artystycznych przyszłych wybitnych twórców sztuką dawnych mistrzów, jak choćby Rafaela Santiego.

Zaczęła się kampania wyborcza, rośnie temperatura walki politycznej. Jak zauważa senator Czesław Ryszka, spór w polityce musi być, ale jego osią winna być troska o dobro wspólne, o Polskę. Zapraszamy do felietonu pt. „Kilka spostrzeżeń przed wyborami”.

Najnowszy numer do nabycia w kościołach, serdecznie zapraszamy do lektury!

Zamówienia „Źródła” można dokonać dzwoniąc pod numer telefonu: 12 423 22 57.

Joanna Banasik