STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WCZORAJ ŚW. MIKOŁAJ ODWIEDZIŁ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W NOWEJ BIAŁEJ

Wczoraj św. Mikołaj odwiedził Szkołę Podstawową w Nowej Białej

Dzięki współpracy Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Spiskiej oraz konsula generalnego Słowacji p. Tomáša Kašaja udało się zorganizować spotkanie z Mikołajem dla prawie 200 dzieci w szkole w Nowej Białej.

W 2021 Nową Białą dotknął ogromny, trwający kilkadziesiąt godzin pożar, w wyniku którego uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin oraz spłonęło lub zostało uszkodzonych około 25 zabudowań gospodarczych. Cała miejscowość przeżyła bardzo tę tragedię.Z pomocą natychmiast ruszył Kościół. Już następnego dnia po zakończeniu pożaru Krakowska Caritas przekazała transport trwałej żywności, nowej odzieży, pościeli, koców i ręczników oraz sprzęty gospodarstwa domowego, rękawiczki jednorazowe i środki dezynfekcyjne dla rodzin poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej. Wypłaciła też zapomogi w wysokości 5000 PLN dla rodzin, które straciły dach nad głową.

Około 5 mln zł. przyniosła poszkodowanym zbiórka zorganizowana na polecenie metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego 27 czerwca w parafiach archidiecezji krakowskiej.

Spišská Katolícka Charita zorganizowała zbiórkę w parafiach i przekazała w sumie 56 074,53 € na wsparcie poszkodowanych rodzin, których nieruchomości zostały zniszczone lub uszkodzone przez pożar.

Przekazane środki zostały wykorzystane na odbudowę zniszczonych domów i gospodarstw. Jednak sprawienie odrobiny radości dzieciom, które przeżyły ogromną traumę, też jest bardzo ważne. – Jest to piękna lekcja dobroci niezależnie od kraju i kultur, w których żyjemy i poszukiwanie tego co nas łączy, a nie dzieli – podkreślił dyrektor krakowskiej Caritas ks. Tomasz Stec.

Agnieszka Homan | Caritas Archidiecezji Krakowskiej