STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WERNISAŻ WYSTAWY “HISTORIA JEST HISTORIĄ LUDZKICH SUMIEŃ”

Wernisaż wystawy “Historia jest historią ludzkich sumień”

W poniedziałek, 21 grudnia, na wadowickim rynku pojawiła się wystawa będąca efektem współpracy Wojewody Małopolskiego oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. W ramach projektu „Historia jest historią ludzkich sumień. Mobilnie przez Polskę w okresie dążeń niepodległościowych" powstała mobilna wystawa czasowa oraz strona internetowa stanowiąca jej uzupełnienie.

Wernisaż wystawy “Historia jest historią ludzkich sumień”

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wspólnie z Wojewodą Małopolskim zrealizowało projekt “Historia jest historią ludzkich sumień. Mobilnie przez Polskę w okresie dążeń niepodległościowych”. Celem projektu było stworzenie mobilnej wystawy czasowej oraz strony internetowej zawierającej zasoby edukacyjne stanowiące uzupełnienie merytoryczne wystawy.

Sama ekspozycja oparta jest na zestawieniu ze sobą ważnych wydarzeń z historii Polski, mających znaczenie z punktu widzenia budowania polskiej państwowości i tworzenia wspólnoty obywatelskiej w okresie 1918 – 1989 tj. m.in. wojny polsko-bolszewickiej, powstania i plebiscytu na Górnym Śląsku, Zaślubin Polski z morzem. Dodatkowo wystawa została uzupełniona o znaczące momenty z życia Jana Pawła II, którego setna rocznica urodzin przypada w roku 2020, a także fragmentów jego homilii, przemówień i listów odnoszących się bezpośrednio do wymienionych wydarzeń.

Wystawę „Historia jest historią ludzkich sumień” można już oglądać na wadowickim rynku. Znajduje się ona tuż obok Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II. Jej uzupełnieniem jest strona internetowa www.wystawajp2.pl, na której znaleźć można dodatkowe materiały merytoryczne, fotograficzne i audiowizualne. Poprzez realizację tego projektu zachęcamy do rozwoju postaw patriotycznych oraz inspirowania rodaków wartościami takimi jak: wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka.

Wystawa będzie dostępna w Wadowicach do 1 lutego 2021 r., następnie pojawi się w przestrzeniach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W kolejnych miesiącach będzie pojawiać się w miastach na terenie całego kraju.

Zachęcamy do obejrzenia filmu wernisażowego: https://youtu.be/XvY36FppXTU oraz odwiedzenia strony www.wystawajp2.pl

Biuro rasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE