STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYRÓŻNIENIA DLA PRACOWNIKÓW KATEDRY WAWELSKIEJ

Wyróżnienia dla pracowników katedry wawelskiej

Na wniosek ks. prałata Zdzisława Sochackiego, proboszcza parafii wawelskiej abp Marek Jędraszewski odznaczył pracowników katedry złotymi i srebrnymi medalami za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

–Będąc na co dzień na Wawelu dotykają państwo żywej historii i tworzą tradycję, która rozpoczęła się przed wiekami. Państwo są tej tradycji spadkobiercami, a jednocześnie kontynuatorami – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że trudno przecenić to, co robią pracownicy katedry przekazując wielkie dziedzictwo polskiej kultury i Kościoła w Polsce kolejnym pokoleniom.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że wszyscy, którzy przychodzą na Wawel uczą się Kościoła i Polski, co przybiera kształt dwóch słów „odpowiedzialność” i „nadzieja”. – Odpowiedzialność za dziedzictwo, które zostało nam dane i które musimy pomnożyć. A także nadzieja, że uda się to pomnożyć dzisiaj i dla przyszłości, w czasach niełatwych – mówił metropolita. – Przez swoją pracę wpisują się państwo – pod wodzą księdza prałata – w przyjmowanie z wielkim pietyzmem tego wszystkiego, co Pan Bóg dał nam w swoim Kościele i w naszej ojczyźnie, a przecież Wawel jest szczególnym wyrazem naszej ojczyzny. Nie ma drugiego takiego miejsca jak Wawel – dodawał arcybiskup dziękując za oddanie i pietyzm w pracy na rzecz katedry i wyobraźnię historyczną.

– Historia to nie jest tylko przeszłość. Historia to jest to, co dzieje się dzisiaj i co wydarzy się w przyszłości. Jest ogromne zmaganie o polską tożsamość i chrześcijańską duszę naszego narodu. W tym zmaganiu biorą państwo udział w sposób wyjątkowy w wymiarze całej naszej ojczyzny – mówił abp Marek Jędraszewski życząc, by praca w katedrze przynosiła jak najwięcej osobistego wzrostu, poczucia satysfakcji, radości i dumy.

W imieniu wszystkich wyróżnionych Marta Witosławska podziękowała metropolicie krakowskiemu za zaufanie, jakim obdarza pracowników katedry wawelskiej, która jest wyjątkowym miejscem – centrum narodowej tożsamości, a także świadkiem historii Polski i Kościoła w Polsce.

Na koniec arcybiskup zaproponował pracownikom katedry mały quiz i zapytał o imiona królów, których portrety wiszą w Sali Królewskiej w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie odbywała się uroczystość.

Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej wyróżnieni zostali:

• Chór mieszany katedry na Wawelu,
  • S. Kamila Ciesielczyk, józefitka,
  • S. Marta Łopion, jadwiżanka,
  • Marta Witosławska,
  • Stanisława Buczek,
  • Ewa Jadach,
  • Jerzy Chuchrowski,
  • Krzysztof Koczwara,
  • Stanisława Krupa,
  • Małgorzata Kuś,
  • Łukasz Pazdoł,
  • Barbara Szydłowska,
  • Władysław Windak.

Srebrnym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej wyróżnieni zostali:

• Tomasz Klejdysz,
  • Anna Koczwara,
  • Karol Martyniak,
  • Katarzyna Nowak,
  • Sławomir Sacha,
  • Katarzyna Sośniecka,
  • Marcin Sośniecki,
  • Teresa Szumny,
  • Karolina Trando,
  • Andrzej Żurek.

Okolicznością dla wyróżnienia pracowników katedry jest 500. rocznica pierwszego uderzenia Dzwonu Zygmunt, którego dźwięk krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521 r.