STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / XVII ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI CARITAS JUŻ W PIĄTEK I SOBOTĘ

XVII Zbiórka żywności Caritas już w piątek i sobotę

Ponad tysiąc wolontariuszy w prawie stu sklepach będzie zbierać w ten piątek i sobotę żywność do świątecznych paczek dla ubogich. Zbiórka jest tym ważniejsza, że wciąż nie ruszyła tegoroczna edycja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, z którego najubożsi od kilku lat otrzymywali pomoc żywnościową.

XVII Zbiórka żywności Caritas już w piątek i sobotę

Dzięki wolontariuszom z Parafialnych Zespołów Caritas, Parafialnych Zespołów Charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas oraz oczywiście dzięki zaangażowaniu darczyńców na przedświątecznych zbiórkach udaje się pozyskać  około 20 ton żywności, która po podliczeniu, posegregowaniu i podzieleniu na świąteczne paczki trafia następnie do najuboższych rodzin.

Zbiórka odbędzie się w piątek w godz. 15.00 – 19.00 oraz w sobotę w godz. 10.00 – 19.00. Wolontariusze będą zbierać do oznaczonych koszy artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia: takie jak cukier, mąka, ryż, makaron, herbata, kawa, olej, słodycze. Prosimy: jeśli zobaczysz plakaty zbiórki żywności, dorzuć do kosza coś, co sprawi radość i pomoże przygotować Święta ubogiemu.

Caritas co roku uczestniczy w finansowanym przez Unię Europejską programie pomocy żywnościowej POPŻ 2014-2020, jednak jej rola sprowadza się do wydawania żywności i organizowania warsztatów dla uczestników programu. Nie mamy wpływu na dostawy żywności, nie możemy też decydować, kto ją powinien otrzymać. Opóźnienie dostaw żywności spowodowane jest problemami z  przetargami na dostarczenie żywności, przeprowadzonymi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Lista sklepów tegorocznej zbiórki żywności dostępna na krakowcaritas.pl.

Grudzień to bardzo gorący czas dla Caritas. Od niedzieli trwa Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, nasza największa akcja, w której biorą udział wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej. W ramach 26. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Archidiecezji Krakowskiej przygotowała i dostarczyła do parafii ponad 160 000 małych i około 20 000 dużych świec, które – mamy nadzieję – znajdą się na wigilijnych stołach małopolskich rodzin. Każda zapalona świeca to dar, który trafi do dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Będą to ufundowane obiady, wakacje, pomoc w leczeniu, wsparcie w placówkach, które prowadzimy.

Agnieszka Homan | Caritas Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE