STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / XXI KONGRES MIĘDZYNARODOWEJ WSPÓLNOTY EKUMENICZNEJ

XXI Kongres Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej

W dniach 22-29 lipca 2019 r. odbędzie się w Krakowie XXI Kongres Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej. Wydarzenie zgromadzi ponad 200 osób pochodzących z 14 krajów, którzy w ostatnim tygodniu lipca będą nawzajem poznawać swe różne chrześcijańskie tradycje wyznaniowe, wspólnie się modlić i wspólnie zastanawiać nad istotnymi zagadnieniami dotyczącymi ekumenizmu, chrześcijaństwa, współczesnego człowieka, społeczeństwa i kultury.
 

Ceremonia otwarcia Kongresu odbędzie się we wtorek 23 lipca w auli klasztoru oo. franciszkanów w Krakowie, przy placu Wszystkich Świętych 5 o godz. 09.30.

Na środę 24 lipca o godz. 11.45 zaplanowano natomiast konferencję prasową, która odbędzie się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, przy ulicy Franciszkańskiej 1. Uczestnicy Kongresu są zakwaterowani w Hotelu Studenckim “Żaczek”, tam też odbywa się część mniej formalnych spotkań.

Międzynarodowa Wspólnota Ekumeniczny (International Ecumenical Fellowship) powstała w 1967 roku. Zgodnie z Deklaracją Fryburską, która jest aktem założycielskim organizacji, wspólnota „stara się służyć modlitwą, studiami i działaniem ruchowi dążącemu do widzialnej jedności Kościoła”. Dzisiaj składa się z dziesięciu regionów europejskich oraz tzw. oddziału afrykańskiego, reprezentujących różne wyznania: katolicyzm, prawosławie, luteranizm, anglikanizm, wyznania reformowane i metodystów.

Poza właściwym celem spotkania, krakowski kongres będzie okazją do zaprezentowania Polski i Krakowa, pokazania polskiej historii, kultury i piękna polskiej ziemi. Uczestnicy konferencji zwiedzą najważniejsze miejsca w samym Krakowie, jak i w jego okolicach, spotkają się również z przedstawicielami różnych Kościołów, które w Krakowie działają.

W zamyśle organizatorów Kongres ma przybliżyć chrześcijanom z różnych części Europy, że ekumenizm jako idea może sięgać do tradycji „Polski bez stosów”, kraju tolerancji religijnej w czasie, gdy przez większą część kontynentu przetaczały się wojny i prześladowania religijne.

 

KAI

ZOBACZ TAKŻE