STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / XXIX PIELGRZYMKA RODZINY RADIA MARYJA NA JASNĄ GÓRĘ

XXIX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

„Wszystko postawiłem na Maryję” – pod takim hasłem przebiegała XXIX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbyła się w sobotę 11 lipca. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

XXIX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Tegoroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę nieco różniła się od tych z poprzednich lat. Ze względu na zaplanowaną na jutro II turę wyborów prezydenckich, odbywała się wyłącznie w sobotę. Dodatkowo wiernych obowiązywały zasady sanitarne, wprowadzone w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem.

Mimo to na jasnogórskich błoniach licznie zgromadzili się pielgrzymi. XXIX Pielgrzymka Rodziny na Jasną Górę rozpoczęła się modlitwą różańcową. Po godz. 13.00 rozpoczęły się koncerty. Kilka swoich utworów wykonał Maciej Wróblewski. Następnie pielgrzymi wysłuchali koncertu w wykonaniu o. Azariasza Jacka Hessa OFM i o. Juliana Mieczysława Śmierciaka OFM. Kolejnym punktem programu był koncert Eleni, która zaśpiewała takie utwory, jak m.in. “Po słonecznej stronie życia” czy „Papieżu pielgrzymie”.

O godz. 15.00 wierni zgromadzeni na błoniach jasnogórskich odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie rozpoczęła się Msza św., która była głównym punktem pielgrzymki. Przewodniczył jej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Zgromadzonych wiernych przywitał o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru na Jasnej Górze. Paulin dziękował Rodzinie Radia Maryja za nieustanne trwanie przy Matce Bożej. – Przybywacie dzisiaj, aby u Maryi szukać ratunku i nadziei. By modlić się we wszystkich naszych intencjach, błagać za naszą Ojczyznę o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu i tych wszystkich aktów zawierzenia, które tutaj były przez stulecia wypowiadane. Przybywacie także, a może przede wszystkim, by dziękować. Do tego dziękczynienia gorąco was zachęcam. W imieniu ojców i braci paulinów, stróżów tego miejsca, pragnę bardzo serdecznie podziękować za waszą obecność dzisiaj, za to, że jesteście świadkami wielkiej miłości do Jezusa i Maryi. Dziękuję za wasze trwanie przy Królowej Polski zwłaszcza w czasie szczytu epidemii, kiedy pielgrzymi nie mogli tutaj fizycznie przybywać. Za waszą duchową łączność, za korzystanie z różnych środków społecznego przekazu, zwłaszcza Radia Maryja, TV Trwam, dzięki którym łączyliście i łączycie się z tym miejscem codziennie. Dziękuję za waszą gorliwość, bliskość, którą jako zakonnicy bardzo odczuwaliśmy i wciąż odczuwamy – zaznaczył o. Samuel Pacholski.

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał do wydarzeń z 1920 roku, m.in. Cudu nad Wisłą. Metropolita krakowski podkreślił, że po 100 latach od tamtego zwycięstwa Polska i Europa znajduje się w obliczu kolejnego, równie śmiertelnego niebezpieczeństwa. – Tym razem ma ono charakter przede wszystkim kulturowy. Jak wielokrotnie pisał o tym i mówił św. Jan Paweł II Wielki, a także papież Benedykt XVI, ludzie współcześni żyją, tak jakby Pana Boga nie było. Nie są już więc, jak niegdyś, istotami poszukującymi Boga, ale pozostają zupełnie zobojętniali na Jego obecność. Wraz z tą postawą idzie odrzucenie przez nich prawa naturalnego. Miejsce obiektywnej prawdy zajmują: post-prawda, relatywizm, kłamstwo i fake-newsy. W zaistniałej pustce duchowej ludzie stają się zupełnie bezbronni wobec ideologii wyrastających – jak bolszewizm – z korzeni marksistowskich, podważających instytucje małżeństwa i rodziny i tworzących programy, których celem jest moralna deprawacja dzieci i młodzieży. Człowieczeństwo ludzi, które przecież nie może istnieć i rozwijać się bez prawdy, dobra i piękna, jest już w samych swych fundamentach zagrożone. Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm, miejsce obiektywnych i trwałych wartości – nihilizm, miejsce osoby ludzkiej stworzonej na Boży obraz i podobieństwo – dziwna istota pozbawiona tożsamości, wydana na łup złudnym i krótkotrwałym przyjemnościom zmysłowym – akcentował abp Marek Jędraszewski.

Na zakończenie Mszy św. słowo do zgromadzonych skierował o. Janusz Sok CSsR, prowincjał prowincji warszawskiej redemptorystów. Zakonnik zaznaczył, że Rodzina Radia Maryja to wspólnota, która ma świadomość swojej misji. – To wspólnota modlitwy, bo stąd czerpiemy mądrość i siły, i wspólnota przekonana, że winniśmy dzisiaj dzielić się swoją wiarą, a więc ewangelizować, a więc mówić o Panu Bogu i o radości przezywania wiary. Za to, co czynicie na co dzień w swoich rodzinach, w sąsiedztwie, w miejscach, w których żyjecie, bardzo wam dziękuję – powiedział.

Głos zabrał również Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Duchowny nawiązał do homilii abp. Marka Jędraszewskiego, w której metropolita krakowski mówił o postaci św. Benedykta. – Powiedział nam dzisiaj ksiądz arcybiskup o Benedykcie. (…) Obyśmy wszyscy, cała Rodzina Radia Maryja, byli takimi błogosławionymi – benedictus, benedicta – i żebyśmy przemieniali świat. Tego potrzeba. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział jeszcze jedno. Powiedział – wiele razy do nas mówił, ale tak mocno zapamiętałem sobie te słowa – „macie wiele do zrobienia w Polsce”. Przez modlitwę codzienną, przez wpływ na rodziny, przez wpływ na młodzież – podkreślił.

Pozdrowienia dla pielgrzymów skierował z Watykanu Ojciec Święty Franciszek.

Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert orkiestry „Viktoria” z Parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie.

Transmisję XXIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę przeprowadziły TV Trwam i Radio Maryja. Relację można prześledzić także na Twitterze Radia Maryja: https://twitter.com/RadioMaryja pod hasztagiem #29pielgrzymkaRM.

GALERIA

29.Pielgrzymka_radia_maryja (96)

Źródło: radiomaryja.pl
ZOBACZ TAKŻE