STRONA GŁÓWNA / DIALOGI 2018

DIALOGI 2018

Dialogi Arcybiskupa 2018

„Dialogi” to cykl tematycznych spotkań Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z wiernymi, ale także ze wszystkimi zainteresowanymi. To okazja do rozwiania wątpliwości i lepszego poznania Kościoła oraz jego Pasterza. Spotkania rozpoczynają katechezy na wybrany w danym miesiącu temat, następnie Arcybiskup Metropolita odpowiada najpierw na nadsyłane wcześniej pytania, a potem na pytania zadawane „na żywo”.

W roku 2018 „Dialogi” będą miały miejsce w kolegiacie akademickiej Świętej Anny (ul. Św. Anny 11) oraz w czterech wybranych kościołach Krakowa: Świętego Brata Alberta (os. Dywizjonu 303 nr 63), NMP z Lourdes (ul. Misjonarska 37), MB Różańcowej (Piaski Nowe, ul. Nowosądecka 41) oraz Bazylika oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12).

Pytania do Księdza Arcybiskupa można zadawać przez formularz na stronie www.dialogi.pl

TEMATY

18 stycznia, godz. 20.15, kolegiata św. Anny, ul. Św. Anny 11: „Co to znaczy mieć relację z Bogiem?”
15 marca, godz. 20.15, kościół św. Brata Alberta, os. Dywizjonu 303 nr 63: „Spowiedź i kierownictwo duchowe a psychika człowieka”
19 kwietnia, godz. 20.15, kolegiata św. Anny, ul. Św. Anny 11: „Powołanie. Jak rozeznać?”
17 maja, godz. 20.30, kościół NMP z Lourdes, ul. Misjonarska 37: „Czy chcemy tego samego? Wola Boga a wola człowieka”
14 czerwca, godz. 20.15, kolegiata św. Anny, ul. Św. Anny 11: “IV Przykazanie. Szacunek – czy zawsze?”
18 października, godz. 20.15, kościół MB Różańcowej, ul. Nowosądecka 41 (piaski Nowe): „Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje.”
15 listopada, kolegiata św. Anny, ul. Św. Anny 11: „Liturgia – sprawnie czy godnie?”
13 grudnia, bazylika Trójcy Świętej, ul. Stolarska 12: „Modlitwy charyzmatyczne w Kościele”

GENEZA

„Dialogi u św. Anny” są wyrazem pragnienia arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, by być blisko diecezjan, rozmawiać z nimi i odpowiadać na trapiące ich problemy. Nawiązują one do organizowanych wcześniej przez arcybiskupa „Dialogów w katedrze”. Inicjatywa ta została zainaugurowana w Łodzi w związku z Rokiem Wiary i była kontynuowana przez arcybiskupa aż do zakończenia posługi metropolity archidiecezji łódzkiej.

Pierwsze takie spotkanie z wiernymi Kościoła krakowskiego odbyło się wieczorem 23 marca 2017 roku. Od tej pory w każdy czwarty czwartek miesiąca o 20:15 metropolita krakowski spotykał się z wiernymi w kolegiacie św. Anny, gdzie po wygłoszonym wykładzie odpowiadał na pytania zadane mu przez internautów i uczestników wydarzenia.

Tematyka krakowskich „Dialogów” dotyczyła wiary chrześcijańskiej, roku liturgicznego, przeżywanych w tym czasie w Kościele rocznic, a także moralności. W marcu metropolita krakowski mówił o znaczeniu posługi biskupiej, a w kwietniu – o Bożym Miłosierdziu. W maju tematem spotkania były objawienia fatimskie, natomiast w czerwcu – posługa potrzebującym na wzór św. Brata Alberta. Po wakacyjnej przerwie, we wrześniu arcybiskup mówił o nauczaniu religii w przestrzeni społecznej, w październiku – o ekumenizmie, a w listopadzie – o śmierci. Tematem grudniowego spotkania będzie troska o rodzinę we współczesnym świecie.

Za każdym razem wierni chętnie odpowiadali na zaproszenie arcybiskupa do kolegiaty św. Anny. Równie chętnie zadawali mu – nie zawsze łatwe pytania. Początkowo interesował ich styl życia biskupów, a nawet ulubione książki i filmy nowego metropolity. Podczas kolejnych spotkań pytano również o relację Kościoła do świata, stosunek Kościoła do uchodźców i osób o skłonnościach homoseksualnych, różnice między patriotyzmem a nacjonalizmem czy o posłuszeństwo w Kościele.

Zaproszenie na Dialogi
Co św. Jan Paweł II i papież Franciszek mówią o objawieniach w Fatimie?
Czy chrześcijanie muszą cierpieć?