** Of. wł. Godz. nie odmawiają ci, którzy uczestniczyli w Wigilii Paschalnej.
Msza: wł., „Chwała”, sekwencja, „Wierzę”, 1. Pf. wlkn. („a zwłaszcza w tym dniu”). W I–III modl. euch. wspomn. tajemnicy dnia
Dziś przypada wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła.
Uwagi:
1. „Msze w dniu Wielkanocy należy odprawiać bardzo uroczyście. Jako aktu pokutnego wypada dokonać pokropienia wodą święconą w czasie Wigilii. Podczas pokropienia śpiewa się pieśń o charakterze chrzcielnym. Tą samą wodą należy napełnić kropielnicę przy wejściu do kościoła” (List ŚP, 97).
2. Sekwencję śpiewa się przed „Alleluja” (por. OWMR 64).
3. Dzisiaj i w czasie oktawy, aż do 2. niedzieli wielkanocnej włącznie, w obrzędach rozesłania dodaje się podwójne „Alleluja”.
II nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania
1. Święte Triduum Paschalne zostało uroczyście rozpoczęte w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. Powinno być także uroczyście zakończone tzw. nieszporami chrzcielnymi w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po południu.
2. „Należy zachować tam, gdzie trwa lub – zależnie od okoliczności – wznowić tradycję odprawiania w dzień Wielkanocy nieszporów chrzcielnych. W ciągu tych nieszporów, podczas śpiewania psalmów, odbywa się procesja do chrzcielnicy” (List ŚP, 98).
3. Uwagi na temat przebiegu nieszporów, patrz: Czas miłosierdzia, Kraków 2003, s. 95.
Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego kończy się Święte Triduum Paschalne.
Dz 10, 34a. 37-43
Ps 118(117), 1b-2. 16-17. 22-23
Kol 3, 1-4 lub 1 Kor 5, 6b-8
J 20, 1-9