Of. powsz. okr. W. Tyg.
Uwagi odnośnie do Mszy św. w Wielki Czwartek:
1. Dziś dozwolona jest tylko Msza krzyżma i Msza Wieczerzy Pańskiej – wg niżej podanych wskazówek.
2. Msza krzyżma, którą rano koncelebruje biskup ze swymi kapła-nami i w czasie której poświęca się oleje, jest uwidocznieniem wspólnoty kapłanów ze swoim biskupem. Wypada przeto, by – jeśli to możliwe – wszyscy kapłani uczestniczyli w niej przynajm-niej przez przyjęcie Komunii św., jeśli nie mogą koncelebrować.
Podobnie udział delegacji wspólnot Służby Liturgicznej ze wszystkich parafii we Mszy krzyżma w Wielki Czwartek jest szczególnym znakiem jedności tych wspólnot z biskupem diecezji i całym Kościołem krakowskim.
3. Mszę krzyżma odprawia się w szatach koloru białego, odmawia się w niej „Chwała” i Pf. wł.
4. Poświęcone nowe oleje należy rozdzielić parafiom w diecezji, stare natomiast należy spalić lub wyświecić w wiecznej lampce.
5. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty nie wolno odprawiać Mszy żałobnych, nawet pogrzebowych.
„W Wielki Czwartek i Triduum Paschalne pogrzeb odbywa się jak zwykle ze śpiewem. Zamiast Mszy św. odprawia się liturgię słowa Bożego i obrzęd ostatniego pożegnania. Uczestnikom pogrzebu nie udziela się Komunii św. („Notitiae” 11/1975, s. 288). Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Wielkiej Soboty włącznie nie wprowadza się pogrzebu do kościoła, w którym odbywa się adoracja Najświęt-szego Sakramentu” („Instrukcja liturgiczno -duszpasterska episko-patu o pogrzebie i modlitwach za zmarłych”, n. 12 b).