Of. powsz. okr. W. Postu. Psałt. IV tyg. W jutrz. antt. i pss. oraz kantyk można wziąć z piątku III tyg.
Msza:wł., Pf. wpost.
Dziś obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zachęca się duszpasterzy, aby umieścili w kościele puszkę z napisem „Jałmużna postna”.
Uwagi dotyczące obrzędu posypania głów popiołem:
1.W czasie Mszy św. odbywa się błogosławienie popiołu przygotowanego z palm pobłogosławionych w roku ubiegłym oraz obrzęd posypania popiołem (zob. MR, s. 62–64).
Mszę św. rozpoczyna się jak zawsze, opuszcza się jednak akt pokuty. Poświęcenie popiołu i nałożenie go na głowy odbywa się po homilii.
Celebransowi posypuje głowę inny kapłan – ubrany w komżę, bez stuły. W przypadku braku innego kapłana sam celebrans, stojąc zwrócony w stronę ołtarza i pochylony, posypuje sobie głowę w milczeniu.
Msza św. i poświęcenie popiołu stanowią jedną całość, dlatego muszą być sprawowane przez tego samego kapłana, chyba że obrzędom przewodniczy biskup.
2.Poświęcenie i posypanie popiołem można także sprawować bez Mszy św. W tym wypadku należy poprzedzić je liturgią słowa: śpiewem na wejście, kolektą, czytaniami z odpowiednimi śpiewami, jak we Mszy św. Potem następuje homilia i poświęcenie oraz posypanie popiołem. Obrzęd należy zakończyć modlitwą powszechną i błogosławieństwem.
3.Jeżeli podczas Mszy św. nie ma posypywania popiołem, porządek liturgii jak zwykle, tzn. z aktem pokuty.
4.Ze względów duszpasterskich można posypywać głowy popiołem (poświęconym w Środę Popielcową) po Mszach św. w 1. niedzielę Wielkiego Postu.
Jl 2, 12‑18
Ps 51(50), 3-4. 5-6a. 12-13. 14 i 17
2 Kor 5, 20 – 6, 3
Mt 6, 1-6. 16-18
† ks. Czesław Świniarski (2008)