W czwartek 11 czerwca o godz. 16.00 abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu z okazji 700-lecia wprowadzenia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej do kalendarza liturgicznego diecezji krakowskiej.
Przełożona sióstr augustianek w Mont Cornillion koło Liege, Julianna w 1245 r. doznała objawień, w których Chrystus zapragnął aby ustanowiono dzień, w którym cały Kościół obchodziłby Uroczystość Jego Ciała i Krwi. Zażyczył sobie, aby był to czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Biskup Liege Robert po dokładniejszym zbadaniu objawień św. Julianny postanowił spełnić życzenie Jezusa. W 1246 r. odbyła się pierwsza procesja Teoforyczna (Eucharystyczna). Po śmierci biskupa Roberta tradycję kontynuował archidiakon katedry w Liege, Jakub Leodyjski – późniejszy papież Urban IV. On też, po cudzie eucharystycznym w Bolzano, w 1264 r. zatwierdził i wprowadził do Rzymu Święto Ciała i Krwi Pańskiej.
W Polsce święto było obchodzone od XIV w. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 w diecezji krakowskiej. Pod koniec XIV w. święto było obchodzone już we wszystkich polskich diecezjach i było zaliczane do świąt głównych. Mszał krakowski z 1509 r. obejmował, jako istniejący zwyczaj, odbywane w oktawę Bożego Ciała procesje z poszczególnych krakowskich parafii do bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu.