STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W BAZYLICE BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Liturgia stacyjna w Bazylice Bożego Miłosierdzia

Liturgia stacyjna w Bazylice Bożego Miłosierdzia
TYP WYDARZENIA: bp Jan Zając,
DATA ROZPOCZĘCIA: 30-03-2023 GODZINA: 18:00
PARAFIA: Kraków-Łagiewniki, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

OPIS WYDARZENIA:

W czwartek, 30 marca o 18.00, bp Jan Zając odprawi Mszę św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia, która jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki św. Apolinarego.

Bazylika św. Apolinarego została wzniesiona przez Papieża Hadriana I w VIII wieku.  Św. Apolinary pochodził z rzymskiej prowincji Syrii i został pierwszym biskupem Rawenny, gdzie poniósł męczeńską śmierć za czasów Nerona lub Wespazjana. W świątyni znajdują się relikwie świętego w postaci jego ręki.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach to światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia, którego orędowniczką została św. s. Faustyna. Gościło kolejno trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Jan Paweł II nazwał to miejsce „stolicą kultu Miłosierdzia Bożego”. Jako Karol Wojtyła wielokrotnie przybywał tu podczas II wojny światowej, gdy pracował w zakładach „Solvay”. 7 czerwca 1997 roku papież odwiedził Sanktuarium, a 17 sierpnia 2002 roku poświęcił nową bazylikę i dokonał Aktu Oddania Świata Miłosierdziu Bożemu.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE