STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOLEGIACIE ŚW. ANNY

Liturgia stacyjna w kolegiacie św. Anny

Liturgia stacyjna w kolegiacie św. Anny
TYP WYDARZENIA: bp Damian Muskus,
DATA ROZPOCZĘCIA: 21-03-2022 GODZINA: 19:30
PARAFIA: Kraków, Parafia św. Anny

OPIS WYDARZENIA:

W poniedziałek, 21 marca o 19.30, bp Damian Muskus odprawi Mszę św. w kolegiacie św. Anny, która jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki św. Marka.

Bazylika św. Marka Ewangelisty to jeden z najstarszych kościołów w Rzymie, jego budowę zlecił papież Marek w 336 roku. Powstał w miejscu, w którym św. Marek spisał Ewangelię. Ostatnia gruntowna przebudowa świątyni przypadła między 1654-57 a 1735-50. Jedną z pozostałości z IX wieku jest mozaika, przedstawiająca Chrystusa w otoczeniu świętych.

Najstarsze wzmianki o kościele św. Anny w Krakowie pochodzą z II połowy XIV wieku. W 1418 roku król Władysław Jagiełło związał ściśle kościół z Akademią Krakowską, nadając Uniwersytetowi prawo patronatu nad parafialnym kościołem św. Anny. Karol Wojtyła często modlił się tutaj przy relikwiach św. Jana Kantego, profesora i rektora Akademii Krakowskiej z XV wieku. Przyszły papież stawiał świętego za wzór pracownikom nauki i studentom.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE