STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE ŚW. JÓZEFA NA OS. KALINOWYM

Liturgia stacyjna w kościele św. Józefa na os. Kalinowym

Liturgia stacyjna w kościele św. Józefa na os. Kalinowym
TYP WYDARZENIA: Kard. Stanisław Dziwisz,
DATA ROZPOCZĘCIA: 08-03-2022 GODZINA: 18:30
PARAFIA: Kraków-os. Kalinowe, Parafia św. Józefa

OPIS WYDARZENIA:

8 marca o 18. 30, kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św. w kościele św. Józefa na os. Kalinowym, który jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej Bazyliki św. Anastazji.

Bazylika św. Anastazji była znana już w piątym wieku. Według tradycji była to parafia św. Hieronima i w bazylice znajduje się kielich, którego używał. Podczas Światowych Dni Młodzieży w 2000 roku była miejscem przechowywania siedmiuset tysięcy hostii. W 2001 roku kościół ten stał się pierwszą świątynią Rzymu, w której odbywała się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnego z wtorku II tygodnia Wielkiego Postu odpowiada kościół św. Józefa na os. Kalinowym został poświęcony w 2002 roku przez kard. Franciszka Macharskiego. Kamień węgielny pod budowę świątyni pobłogosławił św. Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do kraju. W kościele znajduje się obraz św. Joanny Beretty Molli i jej relikwie. Ta świątynia to wotum wdzięczności mieszkańców Nowej Huty za 2000 lat chrześcijaństwa na ziemiach Polski i wyraz troski o wzrastanie w wierze kolejnych pokoleń.

Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE