STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / NIEDZIELA MISYJNA 18 X 2020

NIEDZIELA MISYJNA 18 X 2020

NIEDZIELA MISYJNA 18 X 2020
TYP WYDARZENIA: Światowy Dzień Misyjny,
DATA ROZPOCZĘCIA: 18-10-2020 GODZINA: 00:00
MIEJSCE: Wszystkie diecezje i parafie na świecie
ORGANIZATOR: Papieskie Dzieła Misyjne
WWW: misje.diecezja.pl
E-MAIL: wydzialmisyjnykrakow@gmail.com

OPIS WYDARZENIA:

Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest pod hasłem “Oto ja, poślij mnie”.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 roku przez papieża Piusa XI i każdego roku obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie.

W Niedzielę Misyjną w świątyniach przeprowadzana jest zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary.

Aktualnie na misjach posługuje ponad 1900 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają w 99 krajach na 5 kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są Brazylia, Boliwia, Argentyna, Peru i Paragwaj.

Cele i znaczenie

Z inicjatywy Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych, powstała idea utworzenia Światowego Dnia Rozkrzewiania Wiary. Reskrypt Kongregacji ds. Rytów, podpisany przez prefekta kardynała Vicco w dniu 14 kwietnia 1926 roku, był aktem fundacyjnym Światowego Dnia Misyjnego, zwanego w Polsce Niedzielą Misyjną, która przypada na przedostatnią niedzielę października. Wydanie tego dokumentu przez Kongregację ds. Rytów świadczy przede wszystkim o duchowym charakterze tego dnia. Jednocześnie określono jego pięć najważniejszych celów:

  1. potrzebę gorącej modlitwy o rozwój królestwa Chrystusa na świecie,
  2. troskę o zrozumienie przez wiernych potrzeb misyjnych,
  3. ożywienie gorliwości misyjnej kapłanów i wiernych,
  4. możliwość lepszego poznania Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary,
  5. konieczność ofiar materialnych na rzecz misji.

Od 1926 roku w związku ze światowym Dniem Misyjnym wydawane są papieskie orędzia misyjne. Na początku nie ukazywały się one corocznie. Dopiero od początku pontyfikatu Pawła VI w roku 1963 ogłaszane są jako osobiste papieskie orędzia misyjne. Na pierwszym miejscu w orędziach jest mowa o działalności misyjnej Kościoła, ponieważ wszystkie ludy mają prawo usłyszeć Ewangelię. Soborowy dekret o działalności misyjnej Kościoła Ad gentes (ogłoszony 7 grudnia 1965 roku), wskazuje kierunki nowym inicjatywom misyjnym. Wszystkie tematy papieskich orędzi, różne każdego roku, mogłyby się złożyć na praktyczny i aktualny podręcznik misjologii, dzięki któremu można zrozumieć, czym jest dzieło misyjne Kościoła. Z kolei orędzie przypomina wiernym wielorakie znaczenie Papieskich Dzieł Misyjnych i konieczność ich propagowania, gdyż są one głównym instrumentem, którym dysponuje papież i biskupi we współpracy misyjnej wiernych, zarówno w sensie duchowym, jak i materialnym.

Zapraszamy do obejrzenia:

konferencji prasowej online przed Światowym Dniem Misyjnym 2020 oraz do pobrania materiałów prasowychhttps://missio.org.pl/pontyfikat/1065-materialy-prasowe-przed-94-swiatowym-dniem-misyjnym

o powołaniu “Oto ja, poślij mnie” cz 1

o powołaniu “Oto ja, poślij mnie” cz 2

PLIKI DO ŚCIĄGNIĘCIA
ZOBACZ TAKŻE