STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / PREZENTACJA KSIĄŻKI „JÁNOS ESTERHÁZY (1901-1957). POLITYK, PARLAMENTARZYSTA MĘCZENNIK”

Prezentacja książki „János Esterházy (1901-1957). Polityk, parlamentarzysta męczennik”

Prezentacja książki „János Esterházy (1901-1957). Polityk, parlamentarzysta męczennik”
TYP WYDARZENIA: Prezentacja książki,
DATA ROZPOCZĘCIA: 13-02-2020 GODZINA: 17:00
MIEJSCE: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie
OPIS WYDARZENIA:

Abp Marek Jędraszewski weźmie udział w prezentacji książki autorstwa prof. Arkadiusza Adamczyka pt. „János Esterházy (1901-1957). Polityk, parlamentarzysta męczennik”. Wydarzenie organizuje Konsulat Generalny Węgier w Krakowie we współpracy z Wydawnictwem Sejmowym w czwartek 13 lutego o godz. 17.00 w siedzibie Konsulatu (ul. Lubicz 17h). Przy okazji prezentacji książki odbędzie się finisaż wystawy malarstwa pejzażowego polskiego artysty z Podkarpacia Janusza Szpyta pt. „Z plenerów…”, który namalował portret Jánosa Esterházyego dla opactwa w Jarosławiu.

Monografia stanowi fascynującą opowieść o powoli przedzierającej się do świadomości historycznej Polaków postaci hrabiego Jánosa Esterházyego – działacza politycznego w czasach I Republiki Czechosłowackiej i niepodległej Słowacji o polskich i węgierskich korzeniach. Fascynującą nie tylko z powodu postawy, którą Esterházy przyjmował wobec zawirowań życia, ale także ze względu na ujęcie tematyki przez autora. A. Adamczyk podjął się niełatwego zadania rozprawy ze współczesną, pełną emocji i uproszczeń narracją dotyczącą tej postaci. Esterházy bowiem, czując się Węgrem, był mocno zaangażowany w działalność na rzecz mniejszości węgierskiej w Czechosłowacji (po 1939 r. – na Słowacji). Mając na względzie jedynie dobro rodaków, nie wahał się przed otwartą konfrontacją z najważniejszymi decydentami państwa Masaryka i Beneša oraz rządzonej przez ks. J. Tiso Słowacji. Dlatego jemu współcześni uważali go za wroga czeskiej i słowackiej państwowości. Odbiór postaci hrabiego komplikowała też jego postawa wobec nazizmu i sowieckiego komunizmu, którym otwarcie się sprzeciwiał, akcentując przy tym przywiązanie do Kościoła katolickiego. Autor monografii podjął się trudnego zadania rozważenia wszystkich racji determinujących aktywność Esterházyego (za: wydawnictwo.sejm.gov.pl).

25 marca 2019 roku abp Marek Jędraszewski, po uzyskaniu zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, powołał Trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Jánosa Esterházyego.

ZOBACZ TAKŻE