STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN 2019

DATA ROZPOCZĘCIA: 13-01-2019 GODZINA: 16:00
DATA ZAKOŃCZENIA: 25-01-2019 GODZINA: 18:00
OPIS WYDARZENIA:

Od 13 do 25 stycznia potrwa w Krakowie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Księgi Powtórzonego Prawa 16,19–20. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Indonezji.

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 r. materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 r. wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 r. co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów. Materiały na 2012 r. opracowała grupa polska.

Hasło tygodnia: Dąż do sprawiedliwości (Pwt 16,20)

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

• Dzień 1: Niech prawo rozlewa się jak woda, a sprawiedliwość jak niewysychający potok (Am 5,24)
  • Dzień 2: Niech wasze „tak” znaczy „tak”, a „nie” znaczy „nie” (Mt 5,37)
  • Dzień 3: Pan jest łaskawy i miłosierny (Ps 145,8)
  • Dzień 4: Bądźcie zadowoleni z tego, co posiadacie (Hbr 13,5)
  • Dzień 5: Zwiastować ubogim Dobrą Nowinę (Łk, 4,18)
  • Dzień 6: Imię Jego: Pan Zastępów (Jr 10,16)
  • Dzień 7: O kobieto, wielka jest twoja wiara (Mt 15,28)
  • Dzień 8: Pan jest moim światłem i moim zbawieniem (Ps 27,1)

Materiały

Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2019. Zamieszczono w niej m.in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, refleksje biblijne, informacje o sytuacji ekumenicznej w Indonezji. Broszurę można nabyć w centralach Kościołów.

Materiały na TMoJCH można pobrać tutaj

Materiały na Dzień Judaizmu można pobrać tutaj

Materiały na Dzień Islamu można pobrać tutaj