STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POCZUWAMY SIĘ DO ODPOWIEDZIALNOŚCI. W WATYKANIE TRWA KONFERENCJA O OCHRONIE MAŁOLETNICH W KOŚCIELE

Poczuwamy się do odpowiedzialności. W Watykanie trwa konferencja o ochronie małoletnich w Kościele

– Jesteśmy głęboko przekonani, przeżywając te trudne, wypełnione żalem i zadumą chwile,  a także pozostając otwarci na natchnienia Ducha Świętego, że to spotkanie przyczyni się do tego, że Kościół wyjdzie z tych trudnych chwil i doświadczeń, odnowiony, z nowym życiem i siłą. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski drugiego dnia obrad konferencji na temat ochrony nieletnich w Kościele.




W krótkim nagraniu dla biura prasowego archidiecezji krakowskiej, arcybiskup zrelacjonował przebieg drugiego dnia konferencji. Dodał, że jedna z prelegentek pani Ghisoni zaznaczyła, że Kościół jest wspólnotą, w której każdy ma swoje miejsce, podkreślając w niej rolę kobiety i matki. Po skończeniu jej przemówienia, głos zabrał opat cystersów, który przypomniał, że Kościół jest mistycznym ciałem Chrystusa. Zakonnik wyjaśnił, że ten obraz może być odzwierciedleniem spowodowanego przez duchownych cierpienia, jakie przeżywa Kościół, patrząc na nieszczęścia dzieci. Niespodziewanie, w dyskusję włączył się papież Franciszek, mówiąc, że w wypowiedzi pani doktor, objawił się geniusz kobiecy, pozwalający zrozumieć prawdę o Kościele jako Matce.

– To pozwoliło mi podczas obrad mojego kręgu dyskusyjnego (…) powiedzieć, nawiązując do pojęcia odpowiedzialności Emmanuela Levinasa, według którego odpowiedzialność łączy się niekiedy z cierpieniem, że musi być ona zawsze bezinteresowna, ale także gotowa, by nieść ciężar drugiego człowieka, a więc razem z nim współcierpieć.

Podczas rozmów pojawiło się również pojęcie podatności na zranienie. Metropolita krakowski przywołał na obradach metaforę rodzącej matki, która cierpiąc, daje życie.

– To jest obraz tego, co się aktualnie dzieje podczas tego nadzwyczajnego spotkania przedstawicieli episkopatów całego świata, kiedy rozważamy nieszczęścia młodych, dzieci i poczuwamy się do odpowiedzialności za ich los, a także za zło, jakie się dokonuje. Wiążę się to z poczuciem wstydu i wewnętrznego cierpienia. Jesteśmy głęboko przekonani, przeżywając te trudne, wypełnione żalem i zadumą chwile, a także pozostając otwarci na natchnienia Ducha Świętego, że to spotkanie przyczyni się do tego, że Kościół wyjdzie z tych trudnych chwil i doświadczeń, odnowiony, z nowym życiem i siłą.

W obradach na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych ludzi Kościoła, bierze udział – pod przewodnictwem papieża – 190 osób, w tym 114 przewodniczących (lub ich zastępców) krajowych konferencji biskupich, 14 zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich, 22 wyższych przełożonych zakonnych męskich i żeńskich, prefekci i przewodniczący urzędów Kurii Rzymskiej i szereg innych osób. Kościół w Polsce reprezentuje wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Spotkanie zakończy się w niedzielę 24 lutego uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Joanna Folfasińska, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Fot. i Video Biuro Prasowe Archidiecezja Krakowska
Fot. z Papieżem Franciszkiem – Dott. Paolo Todaro

Galeria

ZOBACZ TAKŻE