STRONA GŁÓWNA / PIESZA PIELGRZYMKA ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

PIESZA PIELGRZYMKA ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

IDEA PIESZEJ PIELGRZYMKI ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków, dawną stolicę Polski, a zarazem stolicę Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, następnie stolicę Ojca Świętego Jana Pawła II, jako biskupa krakowskiego, z Jasną Górą, skąd Matka Boża od sześciu wieków roztacza opiekę nad naszą Ojczyzną jako Królowa Polski. …Wszyscy, którzy pójdziemy tym szlakiem zaniesiemy Matce Bożej nasz hołd, nasze dziękczynienie i zawierzenie, nasze modlitwy za Kościół i Ojczyznę, za sprawy każdego z nas, nasze radości i sukcesy, nasze niepokoje i troski…”

Tymi słowami Metropolita Krakowski zwracał się do młodzieży i wiernych Kościoła Krakowskiego w maju 1981 roku, zapraszając do udziału w I Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę. Pamiętamy te długie majowe wieczory 1981 roku, przepojone modlitwą o zdrowie, cudem uratowanego naszego Ojca Świętego Jana Pawła II. Nasza modlitwa wyrażona była 17 maja 1981 roku w Białym Marszu studentów i mieszkańców Krakowa, uwieńczonym wołaniem, wypełnionego po brzegi Krakowskiego Rynku o zwycięstwo cywilizacji miłości. Modliliśmy się też o zdrowie dla umierającego w Warszawie Prymasa Polski Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. I poszliśmy wtedy z pielgrzymką do Czarnej Madonny podziękować Panu Bogu za cudowne ocalenie Jana Pawła II, pielgrzymując w Jego intencji i w intencji umiłowanej Ojczyzny. Po odejściu Jana Pawła II do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. , studenci, 7 kwietnia 2005 r. zorganizowali inny kilkuset tysięczny marsz – „Biały Marsz Wdzięczności” z Rynku na Krakowskie Błonia, jako dziękczynienie Bogu za Jego dar. Idea „Białego Marszu” doprowadziła do zorganizowania pieszej pielgrzymki z Wawelu na Jasną Górę. Krakowska Pielgrzymka wyrusza co roku w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny. Dziękujemy za wszystko co otrzymaliśmy od Ojca Świętego Jana Pawła II podczas trwania Jego Pontyfikatu.

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania i spojrzenia w oblicze Czarnej Madonny, w Jej Jasnogórskim Obrazie.

Wybierz się razem z nami, na wspaniały pielgrzymkowy szlak.
Jeśli będziesz szedł wytrwale,
to na Jasnej Górze,
w Jej Obliczu ujrzysz Boga twarz.

Koordynacja pielgrzymki:

ks. Jacek Pierwoła