STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PRZED NAMI KOLEJNA EDYCJA AKCJI „CIACHO ZA CIACHO”

Przed nami kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”

W dniu 31 marca 2019 r. w krużgankach klasztoru oo. dominikanów w Krakowie odbędzie się kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho", której hasło brzmi: „Daj szansę!", a dochód z niej zostanie w całości przekazany na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy "Przystań" w Rzepienniku Biskupim.




Akcja „Ciacho za ciacho” to kiermasz ciast i książek, który odbywa się dwa razy w roku, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Jest on organizowany przez grupę charytatywną „Szpunt” działającą w ramach Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Najbliższa akcja odbędzie się 31 marca w krużgankach klasztoru oo. dominikanów.

Dochód z tej edycji, której hasło brzmi „Daj szansę!”, zostanie w całości przekazany na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy “Przystań” w Rzepienniku Biskupim i będzie wykorzystany na zakup samochodu osobowego oraz busa umożliwiającego dojazd do ośrodka wszystkim jego podopiecznym, również tym, którzy jeżdżą na wózkach.

Podczas akcji „Ciacho za Ciacho” krużganki dominikańskie tradycyjnie będą witać gości zapachem ciast. Oprócz domowych wypieków będzie można również spróbować tych od krakowskich cukierników i blogerów kulinarnych. Na kiermaszu nie zabraknie stosów przeróżnych książek, ręcznie wykonanych ozdób, a także kawiarenki serwującej m.in.: ciepłe napoje, gofry czy tosty.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Rzepienniku Biskupim

Jest to placówka wsparcia dziennego dla osób psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie, działająca od 21 grudnia 2017 roku. Obecnie pomagają grupie około 30 osób. Uczestnicy zajęć to najczęściej osoby marginalizowane w społeczeństwie, ubogie – większość z nich, choć trudno w to uwierzyć, nie posiada w domu łazienki i bieżącej wody. Niepełnosprawność i choroby nie pozwalają im normalnie funkcjonować w społeczeństwie, jednocześnie są bardzo piętnowani w lokalnym środowisku. ŚDS stara się zapewnić wszystkim bezpłatny dowóz i posiłek, który wspólnie przygotowują podczas trwania zajęć. Każdego dnia uczestnicy mogą skorzystać z pryszniców, pralek, kuchni, by choć trochę zaznać “luksusu” normalnego życia i namiastki prawdziwego domu. To również miejsce gdzie uczestnikom zostaje przywrócona wiara w siebie i swoje możliwości. W ramach działalności ŚDS funkcjonują 4 pracownie: kulinarna, rękodzieła, plastyczna i rehabilitacyjna. Prowadzone są zajęcia dodatkowe uwzględniające psychofizyczne możliwości uczestników, a także ich zainteresowania i uzdolnienia. Obejmują one m.in. muzykoterapię, zajęcia z psychologiem, zajęcia z koła fotograficznego i teatralnego, obsługę komputera, rekreacje, wypoczynek, wycieczki.

Dom funkcjonuje dzięki 100% dotacji z Urzędu Wojewódzkiego – jednak dotyczy ona tylko i wyłącznie działalności bieżącej, a zakup samochodu to już niestety inwestycja… W tamtym roku 1/4 całkowitego budżetu kosztował transport uczestników na zajęcia przez firmę zewnętrzną. Każdego dnia przez kilka godzin pokonują łącznie około 110-140 km. Bus pozwoliłby skrócić czas dowozu uczestników, a także zaoszczędzić ogromne pieniądze, które mogliby przeznaczyć na remonty (okna, dach, ocieplenie budynku, teren na zewnątrz domu). Natomiast auto osobowe z dostępem na wózek inwalidzki jest im niezbędne dla 3 obecnych mieszkańców, do których dojazd również ze względu na stan dróg i górzysty teren jest mocno utrudniony.

 

Paulina Krzyżak

ZOBACZ TAKŻE