Of. powsz. okr. W. Tyg.
Uwagi odnośnie do Mszy św. w Wielki Czwartek:
1. Dziś dozwolona jest tylko Msza krzyżma i Msza Wieczerzy Pańskiej – wg niżej podanych wskazówek.
2. Msza krzyżma, którą rano koncelebruje biskup ze swymi kapłanami i w czasie której poświęca się oleje, jest uwidocznieniem wspólnoty kapłanów ze swoim biskupem. Wypada przeto, by – jeśli to możliwe – wszyscy kapłani uczestniczyli w niej przynajmniej przez przyjęcie Komunii św., jeśli nie mogą koncelebrować.
Podobnie udział delegacji wspólnot Służby Liturgicznej ze wszystkich parafii we Mszy krzyżma w Wielki Czwartek jest szczególnym znakiem jedności tych wspólnot z biskupem diecezji i całym Kościołem krakowskim.
3. Mszę krzyżma odprawia się w szatach koloru białego, odmawia się w niej „Chwała” i Pf. wł.
4. Poświęcone nowe oleje należy rozdzielić parafiom w diecezji, stare natomiast należy spalić lub wyświecić w wiecznej lampce.
5. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty nie wolno odprawiać Mszy żałobnych, nawet pogrzebowych.
„W Wielki Czwartek i Triduum Paschalne pogrzeb odbywa się jak zwykle ze śpiewem. Zamiast Mszy św. odprawia się liturgię słowa Bożego i obrzęd ostatniego pożegnania. Uczestnikom pogrzebu nie udziela się Komunii św. („Notitiae” 11/1975, s. 288). Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Wielkiej Soboty włącznie nie wprowadza się pogrzebu do kościoła, w którym odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu” (Instrukcja liturgiczno‑duszpasterska episkopatu o pogrzebie i modlitwach za zmarłych, n. 12 b).
Kończy się okres Wielkiego Postu.
Msza: wł., „Chwała”, Pf. o Najśw. Euch., w I modl. euch. części własne, w II i III modl. euch. wspomn. tajemnicy dnia.
Uwagi dotyczące Mszy Wieczerzy Pańskiej:
1. Mszę Wieczerzy Pańskiej należy odprawiać wieczorem o godzinie najbardziej dogodnej.
2. Na dzisiejszej Mszy św. należy zakonsekrować dostateczną liczbę komunikantów do Komunii św. duchowieństwa i wiernych w dniu dzisiejszym i jutrzejszym.
3. W czasie śpiewu „Chwała” dzwonią dzwony, które po zakończeniu hymnu milkną aż do Wigilii Wielkanocnej.
4. Kapłani, którzy obsługują kilka kościołów parafialnych, mogą za zgodą ordynariusza binować Mszę św. w innym kościele parafialnym, jednak tylko w godzinach wieczornych.
5. Jeżeli są racje duszpasterskie, ordynariusz może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w kościołach oraz w kaplicach publicznych też w godzinach wieczornych. Gdyby zaś istniała prawdziwa konieczność, może zezwolić na odprawianie jeszcze jednej Mszy św. w godzinach porannych, lecz tylko dla tych wiernych, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć we Mszy św. wieczornej.
6. Kapłani, którzy koncelebrowali lub przyjęli Komunię św. podczas Mszy krzyżma albo odprawiali już Mszę św. dla potrzeb wiernych, mogą powtórnie koncelebrować we Mszy wieczornej.
7. Po zakończeniu liturgii tego dnia należy usunąć obrus z ołtarza.
Inne uwagi:
1. Należy zachęcić wiernych, aby adorowali Najśw. Sakrament w miejscu jego przechowywania przez znaczną część nocy, zależnie od lokalnych okoliczności.
2. Po północy adoracja nie powinna mieć uroczystego charakteru.
3. Nieszporów nie odmawiają ci, którzy uczestniczyli we Mszy Wieczerzy Pańskiej.
4. Dziś można uzyskać odpust zupełny za pobożne odśpiewanie po Mszy Wieczerzy Pańskiej, przed uroczyście wystawionym Najświętszym Sakramentem strof: „Przed tak wielkim”.
5. Jutro obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
Wj 12, 1‑8. 11‑14
Ps 116B(115), 12-13. 15 i 16bc. 17-18
1 Kor 11, 23‑26
J 13, 1‑15
† ks. Jerzy Siatkowski (2002)
† ks. Edward Półchłopek (2002)