- W opowieści tej nie tyle chodzi o samą chustę i utrwalony na niej Obraz Twarzy Skazańca, ile bardziej o samą Weronikę. To ona, dobra i przeniknięta miłością, stała się Ikoną Odkupiciela - pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Weronika ociera twarz Panu Jezusowi”. Szóstą medytację nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski oparł o refleksje na podstawie poematu Karola Wojtyły „Odkupienie szuka twego kształtu, by wejść w niepokój wszystkich ludzi”.
Postaci Weroniki Karol Wojtyła poświęcił swój poemat, noszący tytuł: „Odkupienie szuka twego kształtu, by wejść w niepokój wszystkich ludzi”. – Postawił w nim pytanie: jak doszło do tego, że w chrześcijańskiej tradycji powstała ta piękna opowieść o Weronice, Skazańcu i Jego Twarzy odbitej na chuście? I dał taką oto odpowiedź: w opowieści tej nie tyle chodzi o samą chustę i utrwalony na niej Obraz Twarzy Skazańca, ile bardziej o samą Weronikę. To ona, dobra i przeniknięta miłością, stała się Ikoną Odkupiciela – pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu szóstej stacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa”.
Metropolita krakowski zauważa, że dzięki Weronice możemy zrozumieć człowieka w świetle tego, do czego przeznaczył go sam Pan Bóg w Jezusie Chrystusie – w świetle przeznaczenia do świętości. – Powołani do świętości mamy istnieć ku chwale Boga Ojca. Co więcej: mamy żyć tak, aby swoją postawą budzić u innych zdziwienie i niepokój, które dla nich mogą się stać pierwszym krokiem w ich powrocie do Boga. To właśnie było przeznaczeniem Weroniki jeszcze „przed założeniem świata”. Tego właśnie – zdaniem Karola Wojtyły – oczekiwał od niej „Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa” (por. Ef 1, 3). Zapewne też tego szuka w odniesieniu do nas Odkupienie – napisał abp Marek Jędraszewski.
„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.
Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.
W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.