26 kwietnia o godz. 7.00 abp Marek Jędraszewski będzie sprawował Mszę św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która zainauguruje Niedzielę Biblijną i IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego w Kościele katolickim w Polsce. Eucharystia będzie transmitowana przez TVP1.
Do wspólnotowej lektury – w ramach IV Narodowego Czytanie Pisma Świętego – została wybrana tym razem Ewangelia według św. Mateusza. W niedzielę 26 kwietnia rozpocznie się też 12. Tydzień Biblijny, który będzie trwał do soboty 2 maja 2020. „Głównym celem Narodowego Czytania Pisma Świętego rozpoczynającego Tydzień Biblijny, jest zaproszenie wierzących do osobistej, codziennej lektury i rozważania fragmentu Pisma Świętego, który otrzymamy w kościele” – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.
„Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia” to hasło tegorocznej Niedzieli Biblijnej i Narodowego Czytania Pisma Świętego. Nawiązuje ono do przesłania trwającego roku duszpasterskiego, który jest poświęcony Eucharystii. Hasło odnosi się do Prologu Ewangelii według św. Jana, gdzie są słowa „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” oraz do 6. rozdziału Ewangelii św. Jana, w której Jezus Chrystus mówi o Sobie, że jest „chlebem życia”.
Dzieło Biblijne chce podczas tegorocznego Tygodnia Biblijnego uczcić również 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Ks. Witczyk podkreślił, że jego nauczanie jest ponadczasowe, ponieważ wynikało z Ewangelii. Przypomniał też, że papież Polak, umierając, prosił, by czytano mu Ewangelię według św. Jana.
Dzieło Biblijne patronujące obchodom Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego zaproponowało duszpasterzom, aby tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego, czyli symboliczne otwarcie Ewangelii według św. Mateusza, miało miejsce przed Mszą Świętą albo na samym jej początku.
Ks. Witczyk zaproponował, aby zarówno w Tygodniu Biblijnym, jak i przez cały rok, korzystać z różnych form medytacji nad Słowem Bożym. Przykładem tego są kręgi biblijne w parafiach czy lectio divina, będące medytacją nad Słowem Bożym. Ponadto do parafii zostały rozesłane przez Dzieło Biblijne przydatne materiały zawierające m.in. pomoce do rozważań, wezwania do Modlitwy Wiernych na cały Tydzień Biblijny oraz sigla biblijne i plakaty. Materiały te dostępne są również w wydawanym przez Dzieło „Przeglądzie Biblijnym” oraz na stronie internetowej www.biblista.pl. Ks. Witczyk zachęcił także do publikowania w Internecie pojedynczych cytatów biblijnych, bo Słowo Boże jest stale aktualne.
Przewodniczący Dzieła Biblijnego podkreślił, że obecna sytuacja epidemii „zatrzymuje nas w biegu i każe zastanowić się nad sensem naszego życia. Słowo Boże gwarantuje nam obecność Zmartwychwstałego Chrystusa i nie tylko gwarantuje, ale wręcz ją sprawia. Rozważając Słowa Chrystusa, które są chlebem życia, jednoczymy się z osobą Chrystusa” – zaznaczył.