STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / REGINA CAELI NA DZIEDZIŃCU KRAKOWSKIEJ KURII W 100. ROCZNICĘ URODZIN KAROLA WOJTYŁY

Regina Caeli na dziedzińcu krakowskiej kurii w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Abp Marek Jędraszewski w samo południe spotkał się z pracownikami Kurii Metropolitalnej w Krakowie na wspólnej modlitwie przed pomnikiem św. Jana Pawła II na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie przez wiele lat mieszkał i pracował kard. Karol Wojtyła.




Metropolita krakowski po modlitwie Regina Caeli wspominał, że Karol Wojtyła w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich 1 listopada 1946 przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy, a później przez 14 lat – jako arcybiskup i kardynał – mieszkał i pracował przy Franciszkańskiej 3. Stąd wyjeżdżał na konklawe w październiku 1978 r., tu bywał, gdy odwiedzał Kraków w czasie papieskich pielgrzymek do Polski.

– Wspominamy go dziękując Panu Bogu, że nam go dał; że dał tyle Krakowowi, Polsce, Kościołowi powszechnemu i całemu światu. (…) Wiemy jaką miłością obdarzał Kraków, z jaką żarliwością pełnił obowiązki arcybiskupa metropolity krakowskiego, jak tę miłość do Kościoła – otrzymaną najpierw w Wadowicach a pogłębianą w Krakowie – przeniósł na cały świat niosąc posłanie najbardziej głębokiego i autentycznego humanizmu budowanego na osobie Jezusa Chrystusa – mówił abp Marek Jędraszewski dziękując za wspólną modlitwę i ciągłą gotowość do wracania do myśli i przesłania Jana Pawła II.

Metropolita ogłosił także, że decyzją papieża Franciszka wspomnienie św. Siostry Faustyny Kowalskiej zostało rozszerzone na cały świat (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego).

Dziękując Ojcu Świętemu za ten dar dla Polski i Kościoła powszechnego abp Marek Jędraszewski zauważył, że dzieje się to w momencie, kiedy całemu współczesnemu światu bardzo potrzeba miłosierdzia, zwłaszcza w ostatnich tygodniach, gdy został nawiedzony pandemią koronawirusa, która w niektórych krajach zbiera śmiertelne żniwo. – Siostra Faustyna ponad te cierpienia i te lęki niesie przesłanie o tym, że Bóg jest ojcem pełnym miłosierdzia i że Boże miłosierdzie jest apelem nieustannie kierowanym do nas, abyśmy sobie nawzajem to miłosierdzie okazywali i świadczyli – mówił metropolita krakowski.

Po modlitwie pod pomnikiem św. Jana Pawła II na dziedzińcu krakowskiej kurii odegrano „Barkę”, a kwiaty złożyli m.in. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Wojewoda Małopolski.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE