STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 78. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH ROZSTRZYGNIĘTY

78. Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty

W niedzielę, 6 grudnia, ogłoszono wyniki 78. Konkursu Szopek Krakowskich. W tym roku do rywalizacji zostało zgłoszonych 87 prac.




– Rekordowa była liczba prac seniorów, czyli osób dorosłych. Zgłoszono ich aż 50. Znacznie mniej, co jest pewnie związane z brakiem zajęć stacjonarnych w szkołach, przygotowano prac grupowych. W kategorii dziecięcej do oceny otrzymaliśmy 20 szopek, a młodzieżowej 6. Na konkurs wykonano także 11 szopek rodzinnych – poinformowała Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa.

Prace, które twórcy składali w Celestacie do końca listopada, zostało ocenione przez jury składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów czy plastyków. W kategorii szopek dużych zwyciężył Leszek Zarzycki, w kategorii szopek średnich Maciej Moszew, a pierwszą nagrodę za szopkę małą zdobył Jakub Zawadziński. Z kolei za najlepszą szopkę miniaturową uznano dzieło Jana Kirsza.

Jak zwykle cechą charakterystyczną konkursowych szopek jest wykorzystanie w nich motywów architektonicznych Krakowa. – W tym rok wielu szopkarzy odniosło się także do trwającej pandemii, na przykład zamieszczając figurki w maskach czy koronawirusa zamiast smoka. Cześć twórców nawiązała do przeżywanej 100. rocznicy urodzin papieża Polaka – opisała Małgorzata Niechaj.

Zgodnie z tradycją nagrodzone szopki zostaną pokazane publiczności na wystawie pokonkursowej, odbywającej się w Celestacie. W związku z zamknięciem Muzeum do 27 grudnia prace będzie można oglądać od 7 grudnia na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl. Publiczność zostanie zaproszona na wystawę w momencie, kiedy możliwe będzie otwarcie muzeów.

Szopki krakowskie to wielkie, przekraczające nieraz 2 metry wysokości, przenośne teatry. Budowali je murarze, którzy zimą podczas przymusowej przerwy w pracy, szukali innych źródeł utrzymania. Następnie najmowali się do domów krakowskich mieszczan i począwszy od drugiego dnia świat, za pomocą szopek odgrywali bożonarodzeniowe przedstawienia. Zwyczaj przetrwał aż do I wojny światowej, a później został zapomniany. Dopiero w 1937 r. miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich, który z przerwą w okresie okupacji, trwa do dnia dzisiejszego.

Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się prawie nieprzerwanie od 1937 r., nie licząc okresu II wojny światowej. Od 1946 r. jego organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 29 listopada 2018 r. krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To pierwszy wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.

KAI/Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE