W niedzielę 13 grudnia już po raz 30. harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku przekazanie odbyło się na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Naczelniczka ZHP przekazała Światło reprezentacji Chorągwi Krakowskiej ZHP i ruszyło w wielką podróż po Małopolsce, aby dotrzeć do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć do swoich domów i serc w okresie przedświątecznym. Kraków przywitał Światło w kameralnej atmosferze, po wieczornej Mszy Świętej w Katedrze na Wawelu.
Płomień zapalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przemierza za sprawą skautów długą drogę, by przez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym.
Komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP hm. Mariusz Siudek przywiózł Światło z Podhala do Krakowa. Wieczorem, w Katedrze na Wawelu odbyła się uroczysta Msza św., którą koncelebrowali Kapelan Chorągwi Krakowskiej ZHP ks. phm. Filip Pajestka oraz Naczelny Kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski. W trakcie Mszy reprezentanci harcerskich hufców odebrali Betlejemski Ogień, aby rozwieźć je po całej Małopolsce, by w tym trudnym czasie mogło zapłonąć na wigilijnych stołach tysięcy Polaków. Po uroczystościach zapalony lampion został przekazany wiceprezydentowi Krakowa, Bogusławowi Kośmiderowi.
W związku z panującą sytuacją epidemiczną w tym roku nie odbył się harcerski pochód ulicą Grodzką, który od 30 lat poprzedzał uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światło Pokoju władzom i mieszkańcom grodu Kraka. W reżimie sanitarnym, w maseczkach i z zachowaniem dystansu odbywać się będą wszystkie przekazania Betlejemskiego Ognia w małopolskich miastach i miejscowościach. Z zachowaniem tych zasad Światło zostanie przekazane do domów dziecka, szpitali, instytucji i osób, które na pierwszej linii frontu walczą z pandemią koronawirusa. Światło trafi także do przedstawicieli władz – Prezydenta RP, Premiera RP, Sejmu RP, Senatu RP, czy ministerstw. Betlejemska sztafeta trwać będzie do Wigilii Świat Bożego Narodzenia.
Betlejemskie Światło Pokoju jest w tym roku roznoszone pod hasłem „Światło służby”. Hasło ma być inspiracją dla wszystkich do niesienia bezinteresownej pomocy na co dzień oraz wezwaniem do wspólnej pracy, działania na rzecz lokalnej społeczności i jej otoczenia. Ten mały płomień przekazywany z rąk do rąk niesie także iskrę nadziei, która w dobie pandemii jest wyjątkowo potrzebna. W czasie, w którym świat wywrócił się do góry nogami, ten symbol dalej wędruje łącząc ludzi i społeczności.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków, a samej Małopolsce jest ponad 8 tysięcy zuchów i harcerzy. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.