STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ W ZGROMADZENIU ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA: TO WY REALIZUJECIE CHARYZMAT WASZEGO BŁOGOSŁAWIONEGO ZAŁOŻYCIELA

Kard. Stanisław Dziwisz w Zgromadzeniu Świętego Michała Archanioła: To wy realizujecie charyzmat waszego błogosławionego Założyciela

- Wysławiamy dziś Boga za sto lat istnienia i służby Zgromadzenia Księży Michalitów. W tym czasie dzieło wyrosłe z wrażliwości i świętości Założyciela okrzepło, przekroczyło granice Polski, ubogaca życie i posłannictwo Kościoła w innych krajach, otwierając się na nowe możliwości posługi we współczesnym świecie - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej w Zgromadzeniu Świętego Michała Archanioła.

Na początku homilii kardynał stwierdził, że należy dziękować Bogu za to, że wzbudził w Kościele księdza Bronisława Markiewicza, którego obdarzył nieprzeciętną wrażliwością serca. – Wielkość bł. księdza Bronisława polega na tym, że swoimi intuicjami, ewangeliczną wrażliwością, organizacyjnymi zdolnościami i konkretnym zaangażowaniem potrafił zainspirować innych i zgromadzić wokół ideału miłości i służby bliźniemu – powiedział kardynał i dodał, że trzeba także wysławiać Boga za to, że sto lat temu biskup krakowski książę Adam Stefan Sapieha zatwierdził Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła. – Wysławiamy dziś Boga za sto lat istnienia i służby Zgromadzenia Księży Michalitów. W tym czasie dzieło wyrosłe z wrażliwości i świętości Założyciela okrzepło, przekroczyło granice Polski, ubogaca życie i posłannictwo Kościoła w innych krajach, otwierając się na nowe możliwości posługi we współczesnym świecie – wskazał.

Przypomniał, że działalność księdza Bronisława Markiewicza i założonego przez niego dzieła wyrastała z wiary w żywego Boga, Pana ludzkich dziejów. Stwierdził, że zawołanie „Któż jak Bóg”, które odpowiada tożsamości zgromadzenia, jest szczególnie potrzebne dzisiejszemu światu. Podkreślił, że program formacji umysłu, woli i serca człowieka, nakreślony przez bł. Bronisława zawiera się w słowach „powściągliwość i praca”. W tych słowach jest zamknięta prawda o człowieku i głęboka mądrość.

Kardynał zauważył, że odczytane słowo Boże ukazuje drogę życia i charyzmat bł. Bronisława oraz założonego przez niego zgromadzenia. W 61. rozdziale Księgi Izajasza jest proroctwo, które Chrystus odniósł do siebie i urzeczywistnił swym życiem. Fragment Ewangelii według św. Marka przybliża charyzmat błogosławionego Bronisława i założonego przez niego Zgromadzenia Księży Michalitów. – Jesteśmy świadomi, że nie wystarczy mówić młodym o Chrystusie. Trzeba dotrzeć do ich serc. Trzeba poznać ich potrzeby, marzenia i pragnienia. Trzeba im pomóc, również wtedy, gdy doświadczają biedy materialnej. Trzeba im okazać solidarne, troskliwe, pełne dobroci i miłosierdzia oblicze Kościoła – powiedział kardynał.

Przywołał słowa papieża Franciszka, który w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Christus vivit” pisał do młodych, że Chrystus żyje, jest nadzieją i młodością świata. Kardynał podkreślił, że św. Jan Paweł II był zawsze blisko młodych, uwrażliwił Kościół na ich potrzeby i aspiracje.

Zauważył, że w Kościele i świecie pojawiają się wyzwania, przed którymi staje nowe pokolenie Księży Michalitów oraz ich młodych współbraci, przygotowujących się do kapłaństwa. – Młodzi przyjaciele, to wy będziecie realizować charyzmat błogosławionego Założyciela w drugim stuleciu oficjalnego istnienia waszej wspólnoty zakonnej. Przed nią nowe wyzwania, nowe zadania we współczesnym, zmieniającym się świecie, stąd Kościołowi i Zgromadzeniu jest potrzebna i będzie potrzebna wasza świeżość spojrzenia, wasza nowa wrażliwość, wasze nowe umiejętności przekazywania Ewangelii współczesnym językiem zrozumiałym dla młodych – wskazał i przypomniał, że należy modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. – Jestem przekonany, że towarzyszy nam dziś z wysoka wstawiennictwo św. Jana Pawła II oraz błogosławionego Bronisława oraz wszystkich Świętych Kościoła Bożego. Dlatego, pełen nadziei, mówię sobie i nam wszystkim: W górę serca! – zakończył.