STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / PIERWSZE WSPOMNIENIE LITURGICZNE BŁ. KS. MICHAELA MCGIVNEYA

Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. ks. Michaela McGivneya

Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. ks. Michaela McGivneya
TYP WYDARZENIA: Kard. Stanisław Dziwisz,
DATA ROZPOCZĘCIA: 13-08-2021 GODZINA: 19:00
PARAFIA: Kraków-Łagiewniki, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

ORGANIZATOR: Rycerze Kolumba
OPIS WYDARZENIA:

Kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył Mszy św. w intencji wspólnoty Rycerzy Kolumba w pierwsze wspomnienie liturgiczne ich założyciela – beatyfikowanego w zeszłym roku ks. Michaela McGivneya. Uroczysta Eucharystia zostanie odprawiona 13 sierpnia o godz. 19:00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Kaplicy św. Siostry Faustyny w Krakowie-Łagiewnikach.

Miłosierdzie jest Pierwszą Zasadą tego rycerskiego Zakonu. Dlatego też Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest szczególnym miejscem dla Rycerzy Kolumba, którzy rozpoczynając swoją działalność w Polsce w 2006 roku na zaproszenie św. Jana Pawła II wiele swoich inicjatyw realizowali właśnie w krakowskich Łagiewnikach. Dziś wspólnota Rycerzy Kolumba działa przy około 200 parafiach w całej Polsce (pięciu w Archidiecezji Krakowskiej, z czego cztery w samym Krakowie) i gromadzi w swoich szeregach niemal 7 tysięcy członków. Chociaż jest to organizacja świecka, należy do niej wielu polskich hierarchów, m.in. kard. Stanisław Dziwisz czy abp Grzegorz Ryś.

Rycerze kontynuują niemal 140-letnią historię, którą zapoczątkował parafialny ksiądz Michael McGivney. Chciał on pobudzić mężczyzn do działania i duchowego wzrostu, a wdowom i sierotom zapewnić opiekę po stracie najbliższych. Droga, którą wyznaczył, a którą podążają kolejne pokolenia mężczyzn oraz niezwykłe świadectwo jego dobroci i pokory, doprowadziła go do chwały ołtarza. – Błogosławiony ksiądz Michael McGivney miał wizję, plan i drogę realizacji tego planu – mówi Andrzej Anasiak, Przedstawiciel Gildii ks. Michaela McGivneya w Polsce. – Wizją było zaangażowanie świeckich w działalność Kościoła. Planem było, by mężczyźni dbali o swoje rodziny, by przez to wzmocnić rodziny katolickie w parafii, ale także w społeczności lokalnej. Drogą, którą wybrał, była droga Rycerzy Kolumba, na którą zaprosił miliony mężczyzn na całym świecie.

– Ksiądz McGivney nie szukał poklasku, ale codzienną, mozolną pracą, drobnymi krokami czynił rzeczy wielkie – mówi Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. – I to jest wspaniałe przesłanie dla wszystkich, że aby zawalczyć o coś wielkiego, o niebo, to trzeba codziennie czynić małe dobro, które przyniesie wielkie owoce.

W ubiegłym roku, po trwającym ponad 20 lat procesie beatyfikacyjnym, papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem ks. McGivneya. 31 października 2020 roku w katedrze pw. św. Józefa w Hartford (USA) odbyła się beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba. Jest on trzecim księdzem urodzonym w Stanach Zjednoczonych, który został wyniesiony do tej godności i pierwszym beatyfikowanym kapłanem, który całą swoją posługę spędził jako duszpasterz w amerykańskich parafiach.

Wspomnienie liturgiczne bł. ks. McGivneya zostało wyznaczone na 13 sierpnia – jest to dzień, który przypada pomiędzy rocznicą jego urodzin (12 sierpnia 1852 roku) a rocznicą jego śmierci (14 sierpnia 1890 roku). Chociaż formalnie wspomnienie występuje jedynie w kalendarzu liturgicznym macierzystej diecezji ks. McGivneya (archidiecezja Hartford), Zakon Rycerzy Kolumba świętuje to szczególne wydarzenie na całym świecie, również w Polsce.

Z okazji pierwszego wspomnienia liturgicznego bł. ks. Michaela McGivneya Rycerze Kolumba z czterech rad działających w Krakowie będą wspólnie modlić się na Mszy św. ku czci swojego założyciela. Eucharystii odprawionej w kaplicy św. siostry Faustyny przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Po Mszy św. odbędzie się uroczysta ceremonia przyjęcia do Rycerzy Kolumba.

ZOBACZ TAKŻE