W związku ze zbliżającą się beatyfikacją założycielki Żywego Różańca, Służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, abp Marek Jędraszewski skierował list do zelatorów tej modlitewnej wspólnoty.
Poniżej publikujemy pełną treść listu:
List Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
do Zelatorek i Zelatorów Żywego Różańca w Archidiecezji KrakowskiejDrogie Zelatorki,
Drodzy Zelatorzy Żywego Różańca,Dnia 27 maja br. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych podała informację o zatwierdzeniu cudu za przyczyną Służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, Założycielki Żywego Różańca i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Jej beatyfikacja planowana jest w przyszłym roku w Lyonie. To wielka radość, szczególnie dla członków Żywego Różańca, i okazja do uświadomienia sobie, jak wielkie błogosławieństwo spływa na Kościół i świat przez tak liczne grono osób zjednoczonych w modlitwie różańcowej.
Zbliżająca się beatyfikacja założycielki Żywego Różańca daje również możliwość wyrażenia wdzięczności członkom róż różańcowych, a także wezwania ich, aby z nowym zapałem rozważali różańcowe tajemnice i troszczyli się o powstawanie nowych grup Żywego Różańca. Dziś zwracam się ze szczególnym słowem wdzięczności i umocnienia do Zelatorek i Zelatorów Żywego Różańca. Łacińskie słowo zelator znaczy „gorliwy”, „ten, kto gorliwie miłuje”. Nie przypadkowo taka nazwa została wybrana dla określenia posługi przewodzenia małej wspólnocie, której członkowie codziennie odmawiają dziesiątek różańca, uczestniczą w miesięcznych spotkaniach formacyjnych oraz angażują się pod kierunkiem duszpasterzy w działania apostolskie w parafii.
Większość z Was posługę zelatora pełni przez całe dorosłe życie, do kiedy tylko siły pozwalają. Spełniacie ją z miłości do Boga i ludzi, nie otrzymując innego wynagrodzenia poza radością służenia Bogu w Jego Kościele i świadomością pełnienia służby pełnej miłości wobec bliźnich. Dla określenia takiej misji nie ma innego określenia jak powołanie. Dziękuję Duchowi Świętemu, że Was nim obdarzył. Podejmujcie je z wiarą, dzieląc z Waszymi duszpasterzami radości i troski życia wspólnoty parafialnej. Wpatrujcie się również w przykład naszych przodków, którzy odmawiając różaniec pozostali wierni Bogu w czasach zaborów, w czas ciemnej nocy wojen światowych i w latach komunistycznego reżimu. Niech nie zabraknie Wam wiary w obliczu dzisiejszych wyzwań, gdy wielu członków wspólnoty wątpi, odchodząc od Boga i gdy rośnie liczba głoszących ideologie sprzeczne z prawem naturalnym i nauką Ewangelii.
W roku 2002 św. Jan Paweł II Wielki ogłosił list o różańcu Rosarium Virginis Mariae, a w roku 2017, w stulecie objawień fatimskich, przeżywaliśmy dzieło modlitewne nazwane Różańcem do Granic. Były to wydarzenia, który przyczyniły się do pogłębienia i rozwoju modlitwy różańcowej. Teraz, gdy zbliża się beatyfikacja założycielki Żywego Różańca, proszę o przygotowanie się do jej owocnego przeżycia. Niech pomocą i umocnieniem dla was będą również podane poniżej zachęty.
W ostatnim czasie w Archidiecezji Krakowskiej zostały podjęte dwie inicjatywy dotyczące modlitwy różańcowej. Pierwsza z nich to Dziecięce Płatki Róż, a więc działalność małych, pięcioosobowych zespołów prowadzonych przez animatora i skupionych wokół jednej części różańca. Jest to szansa wprowadzania dzieci, począwszy od tych, które przygotowują się do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej, w świat modlitwy różańcowej.
Druga inicjatywa to pielgrzymka pod nazwą Otoczmy różańcem dzieci i młodzież do Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu, gdzie św. Jan Paweł II wraz ze zgromadzonymi wiernymi odmawiał różaniec. Zaproszeni na tę pielgrzymkę są przede wszystkim rodzice dzieci pierwszokomunijnych, bierzmowanej młodzieży oraz młodych małżonków. Pielgrzymka będzie przeżywana w czerwcu w rocznicę pielgrzymki papieża. Proszę o wsparcie obu tych dzieł modlitwą oraz owocną współpracą z kapłanami i katechetami.
Do każdej parafii naszej Archidiecezji został przesłany Ceremoniał Żywego Różańca, w którym znajduje się m.in. obrzęd błogosławieństwa zelatorów. Zwracając się do swoich duszpasterzy, aby tego błogosławieństwa udzielali, otrzymacie umocnienie w Waszym osobistym życiu i Waszym posługiwaniu. W szczególny sposób dotyczy to zelatorów, którzy dopiero zaczynają swoją posługę. Są wśród nich Ci, którzy przy współpracy z innymi wiernymi stworzyli w parafii nową różę, za co należy im się głębokie uznanie.
Jednocześnie wśród zelatorów na szczególną wdzięczność zasługują Ci, którzy pełnią swoją posługę przez długie lata. Proszę zatem, by za pośrednictwem Księży Proboszczów wspólnoty różańcowe pisemnie przedstawiały Moderatorowi Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej tych, którzy spełniają to zadanie przynajmniej 25 lat, a także tych, którzy czynią to 33 lata i więcej. Pragnę im przekazać okolicznościowe wyrazy wdzięczności i uznania oraz udzielić im błogosławieństwa na dalszą drogę ich życia i posługiwania. Zapewne wśród członków Waszych róż sątakże osoby, które należą do nich bardzo długo i wiernie wypełniają podjęte zobowiązania. Rozważcie ze swoimi duszpasterzami możliwość uroczystego podziękowania im we wspólnocie parafialnej.
Drogie Zelatorki i Drodzy Zelatorzy!
W Archidiecezji Krakowskiej jest Was około cztery tysiące, a wszystkich członków Żywego Różańca około osiemdziesięciu tysięcy. Wnosicie w ten sposób niezastąpiony wkład w życie Kościoła Krakowskiego. Wdzięczny za każde spotkanie w czasie wizytacji duszpasterskich i przy innych okazjach, zapraszam Was wraz z członkami Waszych róż do udziału w pielgrzymce Żywego Różańca, odbywającej się zwyczajowo w ostatnią sobotę września – w tym roku będzie to dzień 25 września – do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Polecam w modlitwie każdego i każdą z Was, prosząc Boga, aby prowadził drogą świętości, dawał siły do pełnienia zaszczytnej posługi zelatora i wspierał w każdej sytuacji życia. Niech Służebnica Boża Paulina Jaricot wyprasza u Boga wszelkie potrzebne łaski.
Z pasterskim błogosławieństwem
+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski