- Trzeba ciągle prosić o łaski Ducha Świętego, by mimo wszelkich trudności i wyzwań, i niekiedy niełatwych sytuacji, zdobywać się mocą Ducha Świętego na to, aby słowo «człowiek», które pojawia się niekiedy bardzo często na naszych wargach, miało wymiar świętości – powiedział podczas porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Eucharystii sprawowanej przez 23 biskupów z metropolii katowickiej i krakowskiej odbywających wizytę „ad limina Apostolorum”.
Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że dzisiaj przypada święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, a jednocześnie „gromadzimy się przy grobie św. Jana Pawła Wielkiego, tego, którego – mówiąc językiem samego papieża z jego Tryptyku Rzymskiego – Duch Święty wskazał na 264. Następcę Piotra Apostoła”.
Metropolita krakowski zauważył, że podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat padły słowa, które stały się symbolem całego jego posługiwania apostolskiego: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Zwrócił również uwagę na słowa, które papież Wojtyła wypowiedział spontanicznie na zakończenie tej Mszy świętej: „Na koniec zwracam się do wszystkich ludzi, do każdego człowieka: módlcie się za mnie, pomóżcie mi, abym mógł wam służyć”.
Abp Marek Jędraszewski przypomniał także, że kilka miesięcy później papież Jan Paweł II opublikował swoją pierwszą encyklikę Redemptor hominis. – Bo jest, jeśli się mówi o Chrystusie jako Odkupicielu, wołanie, aby na Jego zbawcze, odkupieńcze dzieło otworzyć się, z ufnością, że tylko w Nim jest zbawienie – stwierdził. Dodał, że jednocześnie w encyklice pojawia się „nawiązanie do tej wielkiej czci, jaką musimy zawsze wyrażać wtedy, kiedy mówimy <<człowiek>>”.
– Jeżeli Syn Boży stał się człowiekiem, żeby każdą i każdego z nas odkupić, to jakże niezwykłą jest nasza osobista godność – przyznał metropolita krakowski. – To sprawia, że pasterze Kościoła w pierwszym rzędzie, ale także wszyscy, którzy wspomagają ich w apostolskim posługiwaniu, ale także wszyscy świeccy, ochrzczeni, muszą ciągle odkrywać głębię tego słowa, które trzeba wypowiadać z największą czcią: człowiek. Bo każdy z nas jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże – podkreślił abp Marek Jędraszewski.
Zaznaczył, że słowo „człowiek” należy wypowiadać ze czcią, bo „ceną godności każdej i każdego z nas jest odkupieńcza krew Chrystusa” – stwierdził abp Marek Jędraszewski. Przyznał, że trzeba ciągle prosić Ducha Świętego o łaski, by „mimo ciągłych trudności i wyzwań, niekiedy niełatwych sytuacji, zdobywać się Jego mocą na to, aby słowo <<człowiek>>, które pojawia się bardzo często na naszych wargach, miało wymiar świętości, tej, do której wzywa nas Chrystus, tej, o której naucza Kościół począwszy od Apostołów, tej, której przejmującym świadkiem przez prawie 27 lat swojego pontyfikatu był św. Jan Paweł Wielki”.
– Prośmy św. Jana Pawła II, aby nas w tej wrażliwości na drugiego człowieka nieustannie pogłębiał – zakończył arcybiskup.