- Każdy ojciec jest wezwany do tego, aby strzegł obecności Boga, Jego łaski, Jego przykazań w życiu małżeńskim i rodzinnym. Dzisiaj tak bardzo jest to ważne, kiedy Boga próbuje się wypchnąć z przestrzeni życia, rodziny i narodu. Potrzeba nam stanowczości, odwagi, roztropności św. Józefa – mówił bp Jan Zając, który 3 lutego przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Temat lutowego spotkania brzmiał: „Jezus całuje nas w miejsca najbardziej zranione. Święty Józefie, nadziejo chorych – módl się za nami!”
W homilii bp Jan Zając wskazując na ojcostwo św. Józefa podkreślał, że każdy mężczyzna powinien być mężem i ojcem na wzór Opiekuna Pana Jezusa. – Ojcem nie jest się od czasu do czasu, ojcem jest się na zawsze, dlatego warto postawić sobie pytanie: jak my dzisiaj rozumiemy ojcostwo, jak do ojcostwa przygotowuje się młode pokolenie, jak realizowane jest ojcostwo tych, którzy są ojcami teraz? – powiedział kaznodzieja.
Podkreślał, że ewangelizacja świata zawsze rozpoczyna się od ewangelizacji życia rodzinnego. – W wielu sytuacjach nie chodzi o wielkie słowa, argumenty, dominację, ale chodzi o cichą obecność, za którą idzie modlitwa i świadectwo. Ojciec rodziny chrześcijańskiej to przede wszystkim ten, co oddaje jej los Bogu, zanurza w łasce Bożej – stwierdził bp senior.
Wskazał na ojca św. Jana Pawła II, który swoją postawą wywarł wielki wpływ na młodego Karola Wojtyłę. – Pamiętamy te wypowiedzi papieża, że jego lata chłopięce i młodzieńcze wiążą się przede wszystkim z postacią ojca. Jedna z nich mówi o tym, że kiedy jako dziecko budził się w nocy to widział swojego ojca klęczącego na podłodze przy zapalonej lampie i modlącego się. To był znak, który bardzo zapadł w jego serce – zaznaczył celebrans.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Jan Zając w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W swoim przemówieniu biskup kaliski nawiązując do zbliżającego się Światowego Dnia Chorego akcentował, że jest to szczególny dzień, w którym Kościół pamięta o chorych i cierpiących.
– Bardzo chciałbym, żebyśmy naszym chorym i cierpiącym życzliwie towarzyszyli naszymi modlitwami, ale także obecnością i gotowością do pomocy. Prośmy też często naszego niezwykłego orędownika Świętego Józefa, aby pomógł szczególnie tym, dla których ten czas jest trudny i bolesny, którzy dotknięci są koronawirusem. Bądźmy blisko nich w modlitwie – powiedział bp Bryl.
Wcześniej w ramach konferencji nt. „Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią – w bliskości i służbie chorym i ich rodzinom” o posłudze osobom chorym rozmawiali: ks. dr Marcin Załężny, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i apostolstwa chorych, s. M. Magdalena Podgórska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. Świętego Józefa w Pleszewie, który jest prowadzony przez Prowincję Świętego Józefa Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP i lek. med. Marek Widenka, specjalista chorób wewnętrznych, medycyny paliatywnej i geriatrii. Telefonicznie połączył się ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie, który podzielił się doświadczeniem przeżywania ciężkiej choroby nowotworowej. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy senior archidiecezji krakowskiej Jan Zając. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.