STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: CZUWAJCIE… ROZWAŻANIE NA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK C

Dobra Nowina: Czuwajcie… Rozważanie na XIX Niedzielę Zwykłą, Rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Choć to nie Adwent, to jednak dzisiejsza Ewangelia mówi o potrzebie czuwania do jakiej wzywa Jezus swoich uczniów: „Bądźcie podobni do sług oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci…”. To czuwanie nie ma być jednak siedzeniem z założonymi rękami, lecz pełne dynamizmu: „Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie”. Aby mieć przepasane biodra i zapalone pochodnie, trzeba najpierw znaleźć sznur lub jakiś pasek, zakupić pochodnie, zatroszczyć się o rozpalenie ognia. Co więcej, ogień wypala pochodnie, a potem gaśnie więc pewnie potrzeba tych pochodni więcej… Zatem ten proces oczekiwania musi być pracowity, naznaczony trudem. Na dodatek nie wiadomo kiedy Pan wróci, ale wiadomo, że na pewno powróci.

Takie ma być właśnie życie chrześcijanina – pełne pracowitego oczekiwania. Nie powinno być w nim lęku o to, co to będzie, jak to będzie, jaka będzie przyszłość uczniów Jezusa, czy w ogóle jeszcze ktoś będzie w Niego wierzył. To nie jest naszą troską w tym sensie, że ta Jego „trzódka” może i będzie mała, ale za to wierna.

Marek Suder | Archidiecezja Krakowska