W katedrze na Wawelu odbyła się Msza św. z okazji spotkania Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Przewodniczył jej oraz homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Arcybiskup powiedział, że przed wyborem apostołów Jezus modlił się do Ojca. Potem Zbawiciel zszedł na równinę, gdzie z mocą nauczał ludzi. Ci garnęli się do Niego, ponieważ wraz z mocą słów szła potęga Jego czynów. „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” – wskazywał Chrystus, posyłając uczniów.
Św. Paweł w Liście do Koryntian mówił, że chrześcijanie muszą powracać do chrztu, rozumiejąc wynikającą z niego swą niezwykłą godność. „Czy odważy się ktoś z was, gdy zdarzy się nieporozumienie z drugim, szukać sprawiedliwości u niesprawiedliwych, zamiast u świętych?” – pytał Apostoł Narodów. Zawstydzał Koryntian, że szukają sprawiedliwości u pogan, oskarżając siebie nawzajem przed niewierzącymi. Lepiej zatem w pokorze i cierpliwości znosić krzywdy, niż iść z nimi do pogan.
Arcybiskup przypomniał postać św. Stanisława i przywołał fragment kroniki Galla Anonima, który o nim mówił. Kronikarz stwierdzał, że pomazaniec Boży nie powinien karać innego pomazańca, zwłaszcza cieleśnie. Metropolita wskazał na pragmatyzm tej relacji, w której zabrakło odniesienia do dekalogu i Chrystusowych przykazań miłości. Wincenty Kadłubek w swojej kronice zauważał jednak, że Boże prawo jest wyższe od rozporządzeń królewskich.
Metropolita stwierdził, że Jezus mówił jednoznacznie: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”. „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” – wskazywał Zbawiciel w innym miejscu. Na zakończenie arcybiskup zauważył, że ludzie, dla których Ewangelia jest najwyższym prawem, są nawet współcześnie prześladowani.