21 stycznia w parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju odbędzie się druga edycja Kolędowania u Tronu Matki Bożej Rabczańskiej. Wystąpią zespoły góralskie, soliści, chóry i schole z wielu podhalańskich miejscowości. – Nigdy w historii Podhala nie było tak wielkiego przedsięwzięcia – podkreślają organizatorzy wydarzenia, któremu w tym roku towarzyszyć będzie hasło „A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami”.
Idea wspólnego kolędowania „u Tronu Matki Bożej Rabczańskiej” zrodziła się w 2022 r. Organizatorzy podkreślają, że w ten sposób chcieli „odbudować to, co zniszczyła pandemia”. Pomysł został ciepło przyjęty przez mieszkańców Gminy Rabka – Zdrój, co sprawiło, że we wrześniu rozpoczęto przygotowania do organizacji drugiej edycji.
Tegoroczne Kolędowanie u Tronu Matki Bożej Rabczańskiej odbędzie się w sobotę 21 stycznia o godz. 13.30 w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. Rozpocznie je uroczyste odsłonięcie łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Rabczańskiej. – To jedna z najstarszych Matek Podhala i jedna z patronek polskich gór! – zaznaczają organizatorzy wydarzenia, które odbywa się w szczególnym roku dla rabczańskiej wspólnoty. W 2023 r. przeżywa ona 100. rocznicę konsekracji swojego kościoła parafialnego.
Podczas wyjątkowego świątecznego koncertu będzie można wysłuchać wielu kolęd i góralskich pastorałek. – Kolędowanie u Tronu Matki Bożej Rabczańskiej nosi miano największego na Podhalu, dlatego, że udział w nim biorą udział zespoły góralskie, soliści, chóry i schole z całego Podhala! Nigdy w historii Podhala nie było tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest właśnie nasze kolędowanie w Rabce – tłumaczy Patryk Janicki, inicjator wydarzenia. W sobotę w kościele św. Marii Magdaleny wystąpią m.in. schole z Bańskiej Niżnej czy Nowego Targu, chóry „Wniebogłosy” i „Szafrany”, a także zespół góralski „Robcusie i Robcanie” z Rabki-Zdroju.
II Kolędowanie u Tronu Matki Bożej Rabczańskiej, jak podkreślają organizatorzy, nie jest adresowane tylko do mieszkańców Rabki, ale do osób z całego Podhala. – Wydarzenie jest skierowane nie tylko do wszystkich mieszkańców gminy, powiatu, ale do każdego człowieka bez wyjątku, żebyśmy mogli razem kultywować naszą piękną polską tradycję i adorować Nowonarodzonego w żłobku! W tym wydarzeniu bierze udział bardzo dużo młodych z południowej części Archidiecezji Krakowskiej – mówi Patryk Janicki.