STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OTWARCIE WYSTAWY SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „WYSZYŃSKI PATER PATRIAE”

Otwarcie wystawy sztuki współczesnej „Wyszyński Pater Patriae”

W czwartek w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie odbył się wernisaż ogólnopolskiej wystawy sztuki współczesnej „Wyszyński Pater Patriae”. W wydarzeniu brali udział klerycy pierwszego roku WSD, którym patronuje Prymas Tysiąclecia.




– Z wielką wdzięcznością przyjąłem propozycję, aby wystawa została zorganizowana w naszym muzeum. Towarzyszyło mi głębokie przekonanie, że to właściwe miejsce w Krakowie, aby zaprezentować tę ekspozycję – mówił dyrektor muzeum, ks. J. Kurzydło, i przypomniał wystawę „Pasterz” poświęconą św. Janowi Pawłowi II, która pokazywała m.in. relację Ojca Świętego z kard. Stefanem Wyszyńskim. – Te wielkie postaci to dwa filary Kościoła w Polsce, a także filary polskiego patriotyzmu. Mówiąc o miłości do Ojczyzny, odwołujemy się do tekstów Prymasa Tysiąclecia i do wypowiedzi papieża, który mówił kiedyś: „Oby Kościół i naród pozostał mocny dziedzictwem Stefana kardynała Wyszyńskiego. Oby to dziedzictwo trwało w nas”. Wystawa „Wyszyński Pater Patriae” jest realizacją tej prośby Jana Pawła II – dodał.

W czasie wernisażu odczytano list kurator wystawy, prof. Mirosławy Rocheckiej. – Jestem głęboko przekonana, że zawartość tej wystawy wzbudzi u oglądających wiele pozytywnych wrażeń, odczuć i refleksji, gdyż takie uczucia, przekonania i  zaangażowanie towarzyszyły autorom prezentowanych na wystawie dzieł, które zrealizowane zostały z twórczą pasją z autentycznej potrzeby serca – pisała.

Dzieła prezentowane na wystawie zostały wykonane przez 85 artystów pochodzących z terenu całej Polski, z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Źródłem inspiracji artystów była osoba oraz nauczanie Prymasa Tysiąclecia. W swoich artystycznych wypowiedziach twórcy ukazują niezłomną postawę Prymasa, wartość wiary w Boga i zawierzenia Maryi. Odnoszą się również do jego życia i posługi jako „duchowego przywódcy narodu” w trudnym czasie reżimu komunistycznego i ateistycznej propagandy. Przywołując wydarzenia Ślubów Jasnogórskich i Nowenny Tysiąclecia, skłaniają do refleksji nad owocami dokonanych aktów wiary, ale również starają się przypomnieć stawiane Polakom przez Prymasa zadania i cele. Wystawa ma charakter pielgrzymujący, podróżując po 12 galeriach i muzeach w Polsce nawiązuje do trasy i etapów uwięzienia Prymasa Polski oraz do zainicjowanej przez niego peregrynacji wizerunku Matki Bożej z Jasnej Góry.

Ogólnopolską wystawę swoim patronatem objął biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Konferencji Episkopatu Polski. W Krakowie patronuje jej abp Marek Jędraszewski. Wystawę można oglądać do 19 lutego.

Otwarcie wystawy ,,Wyszyński Pater Patriae" w Muzeum Archidiecezjalnym 19.01.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE