STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA / SPEKTAKL “SOLVAY – NATCHNIENIE TRUDNEGO DOBRA” W KOŚCIELE NMP MATKI KOŚCIOŁA W BRZEZIU

Spektakl “Solvay – natchnienie trudnego dobra” w kościele NMP Matki Kościoła w Brzeziu

DATA ROZPOCZĘCIA: 19-02-2023 GODZINA: 16:30
PARAFIA: Brzezie, Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

OPIS WYDARZENIA:

Parafia NMP Matki Kościoła w Brzeziu k. Zabierzowa zaprasza na spektakl “Solvay – natchnienie trudnego dobra” w niedzielę, 19 lutego o 16:30.

To niezwykłe dzieło ma wartość dokumentu, stanowi unikatowe świadectwo rozwoju powołania, wielkości i świętości niezwykłego człowieka – papieża Jana Pawła II. Ukazuje bowiem okres życia w którym Karol Wojtyła podjął decyzje wyboru powołania kapłańskiego.

Po opublikowaniu listu biskupów polskich do biskupów niemieckich rozpoczęła się w Polsce akcja propagandowa polegająca m.in. na publikowaniu w prasie rzekomych protestów robotników polskich fabryk z imiennymi podpisami. Również robotnicy z zakładów chemicznych Solvay, gdzie pracował Karol Wojtyła w czasie II wojny, podpisywali takie oświadczenia.

W tym czasie Karol Wojtyła był już arcybiskupem krakowskim. Informacja o tym, że ludzie, których znał osobiście, byli skłonni do współpracy z propagandą PRL wyraźnie go zasmuciła. Wtedy p. Karolina Biedrzycka, parafianka z Borku Fałęckiego wspólnie z proboszczem ks. kan. Rybą postanowiła zebrać wspomnienia osób, które miały kontakt z Karolem Wojtyłą w tym czasie. Celem tego działania było udowodnienie, że tak naprawdę ludzie z fabryki zupełnie inaczej wspominają Karola Wojtyłę. Po dwóch latach starań powstała książka, która została wręczona Metropolicie.

Po 40 latach reżyserka Anna Osławska adoptowała te teksty i powstało najpierw słuchowisko radiowe, pt. “Gniazdo z którego wyszedłem”, potem wspólnie z Rodziną Kolpinga z Essen film polsko-niemiecki pt. “Solvay – natchnienie trudnego dobra” w reżyserii Zbigniewa Osławskiego oraz sztuka sceniczna pod tym samym tytułem w wykonaniu aktorów Rodziny Kolpinga z Luborzycy oraz Prus.

Wersja sceniczna wystawiana jest od 2000 r. zarówno w kraju jak i za granicą. Spektakl zrealizowany jest w konwencji teatru rapsodycznego, czyli teatru słowa.

W sztuce oprócz wspomnień robotników wykorzystano fragmenty poezji Karola Wojtyły z poematów „Kamieniołom”, oraz „Ojczyzna”. Wydana jest też książka pt. „Ten Człowiek w drewniakach” będąca reprintem tamtej, wzbogacona o wspomnienia z okresu p. Biedrzyckiej.