W czasie liturgii stacyjnej w kościele pw. św. Brata Alberta na Osiedlu Dywizjonu 303 bp Janusz Mastalski sformułował cztery sugestie, które wskazują drogę człowiekowi wierzącemu.
W homilii biskup Janusz Mastalski nawiązał do słów papieża Franciszka, który mówił, że zagrożeniem jest podążanie za duchem świata, a nie Duchem Chrystusa. Hierarcha powiedział, że w kontekście tego, co dzieje się w ojczyźnie, w czasach gdy każdy może być pomówiony, Chrystus przychodzi z trudnym wezwaniem, by przebaczać.
Biskup sformułował cztery sugestie dla człowieka wierzącego, który coraz bardziej się gubi wobec pustoszenia kościołów i ataków na autorytety. Pierwszą jest zaufanie Bogu. – Bezgraniczne zaufanie Panu to trwanie „mimo” – podkreślił biskup. Dzięki niemu człowiek nie pyta „dlaczego?”, ale „jak sobie z tym poradzić?”. – Bezgraniczne zaufać Panu to modlić się o nadzieję. Jeśli czegoś potrzeba w obecnych czasach, to właśnie nadziei – podkreślił.
– Ważna jest zmiana sposobu myślenia. Ma być tylko Bóg, a nie mój egoizm. Nawrócenie to kierowanie się dobrem i miłością – podkreślił biskup. Stwierdził, że w domach brakuje przebaczenia i zawrócenia z drogi zemsty. Papież Franciszek mówił, że Jezus pragnie namaścić ludzi swym przebaczaniem, by dać im pokój i odwagę. – W tym Wielkim Poście, na tym stacyjnym spotkaniu może warto pomyśleć, by wyciągnąć rękę, by komuś przebaczyć? – pytał biskup.
W Księdze Daniela zapisano słowa Azariasza, który prosił Boga: „Nie zawstydzaj nas, lecz postępuj z nami według swej łagodności i według wielkiego swego miłosierdzia”. – Bądź człowiekiem godnym, byś nie wstydził się tego, jak się zachowujesz – wskazał biskup. Stwierdził, że być godnym to znaczy mieć świadomość tożsamości, wypływającej także z wiary katolickiej, czy pełnionej roli społecznej.
Chrystus powiedział „Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu”. – Bądź człowiekiem przebaczenia, a przebaczenie oznacza danie szansy. Danie szansy zaczyna się od przebaczenia samemu sobie – podkreślił biskup.
Na zakończenie podkreślił konieczność bycia człowiekiem zawierzenia Panu, nawrócenia, przebaczenia i godności – Jesteście tu, bo nie wyparliście się Pana i dziękuję za to, że jesteście – powiedział.