STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: UPOMNIENIE CZY DONOS? ROZWAŻANIE NA XXIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A

Dobra Nowina: Upomnienie czy donos? Rozważanie na XXIII Niedzielę Zwykłą, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Dzisiejsza Liturgia Słowa dotyka bardzo trudnego tematu i porusza bardzo trudny wątek upomnienia braterskiego. Już pierwsze czytanie z Księgi Proroka Ezechiela wprowadza nas w ten temat. Bóg mówi do proroka: jeżeli występny czyni coś złego, a Ty go nie upomnisz, nie poprawisz, nie sprowadzisz ze złej drogi, to on umrze za swoje przewinienia, ale poniesiesz także odpowiedzialność Ty za to, ponieważ go nie upomniałeś. Zaś jeśli go upomnisz, a on się nie nawróci, to on zginie z własnej winy, a on ocali własną duszę, jako ten, który upominający. Echo tego wszystkiego mamy w Ewangelii św. Mateusza.

To bardzo trudne zadanie — upominać drugiego człowieka. Jakie są warunki tego upomnienia? Kiedy mamy w ogóle prawo kogokolwiek upomnieć?

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska