STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: ZNAJOMOŚĆ JEZUSA. ROZWAŻANIE NA XIV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK B

Dobra Nowina: Znajomość Jezusa. Rozważanie na XIV Niedzielę Zwykłą, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

Gdy Chrystus przychodzi synagogi i naucza, kiedy głosi Królestwo Boże, ludzie w Nazarecie nie są w stanie patrzeć na niego przez inny pryzmat, niż tego co było kiedyś, dlatego Jezus mówi o nich: „Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony”. Czasem te słowa mogą odnosić się i do nas. Czasem może być tak, że już tak bardzo przywykliśmy do Chrystusa, tak blisko niego jesteśmy, że przestajemy być czuli na Jego słowa. Możemy przestać rozumieć to co do nas mówi.

Jeśli Chrystus przychodzi do nas z czymś nowym – a przecież Jego słowo ciągle jest nowe chociaż to samo – nieustannie chce nam pokazywać coś nowego o naszym życiu i na nowo ku sobie przyciągać. Chce, abyśmy odnawiali się w naszej wierze. By plan Jezusa był możliwy, musimy stawać się otwarci na wszystko co Pan chce nam przekazać. Musimy nie tylko Go słuchać, ale przede wszystkim wyłączać swoje schematyczne myślenie. Jedynie otwarcie się na Jezusa i na Jego słowo w prostocie naszych serc, może okazać się dla nas zbawienne, może na nowo otworzyć nas na działanie Jego łaski. To wtedy doświadczymy cudów w naszym życiu. Doświadczymy owoców Bożych darów, a takiej postawy zabrakło mieszkańcom Nazaretu, którzy patrzyli na Jezusa tak, jakby wszystko o Nim już wiedzieli.

Otwierajmy się zatem na Słowo Boże. Zachwycajmy się nim tak, jakbyśmy je słyszeli po raz pierwszy, a wtedy przyniesie ono w naszych sercach plon obfity.

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska