STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: CHLEB ŻYCIA. ROZWAŻANIE NA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK B

Dobra Nowina: Chleb życia. Rozważanie na XIX Niedzielę zwykłą, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

Ludzie dokonali już tak wiele. Wynaleźli maszyny, które wyręczają ich w pracy. Posiedli zdobycze techniki, które ułatwiają komunikację z ludźmi mieszkającymi po drugiej stronie ziemskiego globu. Ba, okiełznała ludzkość nawet przestrzeń kosmiczną. Ale z jednym sobie ludzie nie potrafili poradzić. Z jedną rzeczą nie dali sobie rady. Ze śmiercią. Tak, na śmierć nie znaleziono ani sposobu ani lekarstwa. Prawda stara jak świat: czy młody czy stary umrzeć musi. Ale czy rzeczywiście na śmierć nie ma sposobu? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii. Przypomnijmy sobie dzisiejsze słowa Jezusa: Ja jestem chlebem życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: Kto go je, nie umrze.

A więc istnieje lekarstwo na śmierć. Jest taki lek, który zapewnia nam życie wieczne. Jest nim Jezus Eucharystyczny. Ukryty w białej hostii. Niewielki kawałek chleba podnoszony nad ołtarzem. Kruchy i delikatny. Mały i niepozorny. A zarazem ma moc większą niż śmierć. Tylko, że my o tym często zapominamy. Zapominamy, że Eucharystia jest dla nas chlebem na życie wieczne. Zapominamy, że w Ciele Chrystusa pokrzepiamy się na drogę ku wieczności. Że Ciało Jezusa to nasze umocnienie w drodze ku niebu.. Dlatego słuchając słów Jezusa, zapisanych w dzisiejszej Ewangelii zadaje sobie pytanie: jak my patrzymy na Eucharystię.

Każdy z nas zadaje sobie pytanie: czym jest dla mnie Ciało Chrystusa? Czy jest dla mnie tylko elementem świąt, skoro przyjmuję je tylko na Boże Narodzenie i Wielkanoc? A może jest tyko nagrodą dla tych, co postępują uczciwie? A może jest tylko symbolem czy niezrozumiałym znakiem? A Jezus w dzisiejszej Ewangelii wszystkim na przypomina, że oto tu na ołtarzu w białym chlebie jest ukryty On sam. I że w tym chlebie dał się ukryć po to, by nas zaprowadzić do nieba. Byśmy mogli żyć wiecznie. Gdybyśmy naprawdę w to wierzyli, nigdy nie rezygnowalibyśmy dobrowolnie z przyjmowania Chrystusowego Ciała. Bo nie bylibyśmy w stanie…

Ks. Artur Czepiel | Archidiecezja Krakowska